1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. HSBC CEO’sundan Bitcoin açıklaması!

HSBC CEO’sundan Bitcoin açıklaması!

HSBC CEO’sundan Bitcoin açıklaması!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Avrupa’nın en büyük bankası olan HSBC’nin CEO’su Reuters’e verdiği demeçte bankanın Bitcoin hakkındaki görüşlerini paylaştı. Detaylar haberimizde.

HSBC CEO’sundan Bitcoin açıklaması

Londra merkezli finans devi HSBC’nin CEO’su Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgi bankanın mevcut görüşlerini paylaştı.

HSBC’nin CEO’su Noel Quinn Reuters’e verdiği demeçte, HSBC’nin kripto para birimi alım satım masası kurma veya dijital paraları müşterilere yatırım olarak sunma gibi bir planı olmadığını söyledi. Quinn, gerekçe olarak ise kripto paraların çok değişken olmasını ve şeffaf olmamasını gösterdi.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Quinn, bankanın varlık yönetimi biriminin Bitcoin’i bir varlık sınıfı olarak değerlendirmediğini sözlerine ekledi.

“Fiyat dalgalanmaları göz önüne alındığında biz bir varlık sınıfı olara Bitcoin’e girmiyoruz. Eğer müşterilerimiz Bitcoin almak istiyorsa tabiki alabilirler. Ancak banka olarak Bitcoin’i servet yönetimi işimiz içerisinde bir varlık sınıfı olarak görmüyoruz.”

Quinn aynı zamanda, kripto para birimleri konusundaki şüpheci duruşunun kripto para birimlerine sahip olanların şeffaflığını değerlendirmenin zorluğundan ve bunların fiat paraya dönüştürülebilirliğiyle ilgili sorunlardan kaynaklandığını söyledi.

HSBC CEO’su Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak değil bir varlık sınıfı olarak gördüğünü, değişken yapısı nedeniyle müşterilerin bilançosunda asıl değerlendirilmesi gerektiği sorularına cevap vermenin zor olduğunu belirtti.

Avrupa’nın en büyük bankasının bu açıklamaları finans dünyasının diğer devlerinden farklı bir yaklaşım içeriyor. Geçtiğimiz günlerde Goldman Sachs ve JPMorgan, varlıklı müşterileri için Bitcoin fonları oluşturacaklarını duyurmuştu.

Elon Musk’ın Bitcoin kararı ve Çin’den gelen haberlerden sonra geçtiğimiz haftayı büyük kayıplarla kapatan Bitcoin haftanın ilk gününde toparlanma sinyalleri verdi. Yazının kaleme alındığı anlarda bir önceki güne gör %12 artış gösterdi ve 37,500 dolardan işlem gördü.Bitcoin’in toplam piyasa değeri ise yaklaşık 710 milyar dolara yükseldi.

Kaynak