1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Heyecanla beklenen Bitcoin Taproot güncellemesinde çok önemli gelişme!

Heyecanla beklenen Bitcoin Taproot güncellemesinde çok önemli gelişme!

Heyecanla beklenen Bitcoin Taproot güncellemesinde çok önemli gelişme!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin blok zincirinde SegWit’ten bu yana beklenen en büyük değişikliği içerecek olan Taproot güncellemesinde çok önemli gelişmeler yaşandı. Detaylar haberimizde.

Heyecanla beklenen Bitcoin Taproot güncellemesinde çok önemli gelişme

Bitcoin blok zincirinde SegWit’ten bu yana beklenen en büyük değişikliği içerecek olan Taproot güncellemesi için önemli bir eşik aşıldı.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Güncellemenin yapılabilmesi için alınması gereken minimum madenci onayı sağlandı. Gerekli olan %90’lık kısım geçildi. Taproot için hazır olunduğuna dair gönderilen sinyal oranı %99 seviyesine ulaştı. Böylelikle iki haftalık bir süre içinde gerekli izinle alınmış oldu ve Taproot üç ay için kilitlenecek.

Güncelleme neler getirecek?

Kasım ayında yapılması planlanan bir sonraki yükseltmenin, Bitcoin’in akıllı sözleşme yeteneklerini geliştirmesi ve gizliliği artırması bekleniyor. Önerilen güncelleme , Schnorr imza şemasını MAST ( Merkliized Alternative Script Tree ) ile birleştirecek ve Tapscript adlı yeni bir betik dili kullanacak. Birden fazla imza gerektiren karmaşık akıllı sözleşmeleri normal Bitcoin işlemlerinden ayırt edilemez hale getirerek daha fazla gizlilik sağlayacak.

Marathon Digital Holdings CEO’su Fred Thiel, Bitcoin Taproot güncellemesi ile ilgili yaptığı değerlendirmede işlem maliyetlerinin düşeceğinden bahsetti.

“Bu yükseltme ile Bitcoin’in yerleşim ağı olduğunu göreceksiniz. Fonlar bir kurumdan diğerine, örneğin bir bankadan diğerine aktarılıyor. Güncelleme, akıllı sözleşmelerin veri boyutunu düşürecek ve dolayısıyla işlem maliyetlerini düşürecek. Taproot’un ayrıca akıllı sözleşme işlevselliğini ve verimliliğini artırması bekleniyor.”

Taproot güncellemesi ve bunun Bitcoin ekosistemi için ne anlama geldiği hakkında yorum yapan tek yönetici Fred Thiel değil. Judica kurucusu Jeremy Rubin’de güncellemedinin Bitcoin için önemine değindi ve güncellemenin daha verimli olmaya yardımcı olacağını belirtti.

“Taproot ile, Bitcoin’in optimizasyonunu elde edersiniz. Taproot, Bitcoin’de verimliliği ve gizliliği artıracak. İnsanların yaptıkları hakkında bir parça meta veri bulma yolları vardır. İnsanlar bu zincir analizi firmalarına bunun için için para ödüyorlar, Güncelleme bu yüzden işlerini biraz daha zorlaştırabilir.”

Kaynak