1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Güney Kore: “Yok öyle tatlı tatlı para kazanmak!“

Güney Kore: “Yok öyle tatlı tatlı para kazanmak!“

Güney Kore: “Yok öyle tatlı tatlı para kazanmak!“
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Güney Kore yönetimi son günlerde çok ballı bir sektör haline gelen Bitcoin ve kripto para arbitrajı konusunu düzenleme kararı aldı. Bu ne anlama geliyor? Ayrıntılar haberimizin içeriğinde.


Güney Kore: “Yok öyle tatlı tatlı para kazanmak!“

Son dönemde Bitcoin ve kripto para piyasalarında yeni bir kavram ile tanıştık: Kimchi Premium! Bu kavram Güney Kore ve dünya piyasalarında Bitcoin fiyatlarındaki farklılığa binaen geliştirildi.

Son birkaç aydır Bitcoin ve kripto paraların fiyatlarının Güney Kore merkezli kripto para borsalarında daha yüksek olduğu gözleniyor. Örneğin Bitcoin şu ana kadar en yüksek değerini 14 Nisan 2021’de 64,863 dolar ile gördü. Oysa gerçek rekor değere Güney Kore merkezli kripto para borsalarında ulaşıldı. 14 Nisan’da Bitcoin’in fiyatı Güney Kore’de 70 bin doları geçti. Evet yanlış duymadınız $70K’yı geçti.

Yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin, CoinMarketCap verilerine göre 54,400 dolar bandında işlem görüyor. Güney Kore merkezli Bithumb borsasındaki Bitcoin fiyatı ise 61,000 dolar. İnanmıyorsanız aşağıda borsadaki anlık fiyat verilerinin ekran görüntüsünü paylaşıyoruz.

bitcoin arbitraj Güney Kore: “Yok öyle tatlı tatlı para kazanmak!“Bu farklılık bazı girişimcilerin iştahını kabartıyor. Bitcoin’i ucuza satın alıp Güney Kore’de pahalıya satmak gibi. Bu işlemin ekonomideki karşılığı arbitraj. Yani bir Bitcoin arbitrajcısı, her 1 Bitcoin satışında yaklaşık 5 bin dolar para kazanabilir.

Lütfen Bkz: Dubai’den Bitcoin’de dengeleri değiştirecek bir adım!

Bu fırsatı gören bazı yatırımcılar zahmetsiz ve akarı-kokarı yok Bitcoin ticaretine başladılar. Bu sayede binlerce dolar para kazandılar. Ama Güney Kore devleti bu zahmetsiz gelir kaynağını engellemeye niyetli.

Kimchi premium’u sömüren Bitcoin arbitrajcıları karşısında Güney Koreli otoriteler, uluslararası ödemelere düzenleme getiriyor. İlk önce ülke içerisinde giriş yapan BTC cinsinden fonlar kayıt altına alınacak ve zahmetsiz kazanılan paradan Güney Kore devleti vergi alacak.

Yani artık öyle tatlı tatlı para kazanmak yok!

Kaynak