okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.09%
Bitcoin
69.224,01 USDT
eth
ETH
-0.08%
Ethereum
3.746,51 USDT
bch
BCH
-0.15%
Bitcoin Cash
492,91 USDT
xrp
XRP
-0.12%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
0.01%
Litecoin
84,99 USDT
bnb
BNB
0.02%
Binance Coin
602,46 USDT
sol
SOL
-0.19%
Solana
168,03 USDT
avax
AVAX
-0.11%
Avalanche
38,24 USDT
ada
ADA
-0.11%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.01%
Poladot
7,42 USDT
doge
DOGE
-1.13%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-0.41%
Shiba Inu
0,00 USDT

Güney Kore regülasyonları başladı: Bitcoin için çıkarılacak dersler!

Güney Kore'nin aldığı kripto regülasyonunu diğer ülkeler de takip edebilir!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Güney Kore’de kripto para borsaları ve işletmeleri için revize edilmiş düzenlemelere uyum için son tarih doldu. Öyle görünüyor ki birçok borsa kapatılma riski ile karşı karşıya. Peki, bu durumun Bitcoin ve kripto para piyasasına etkisi ne olur?


Güney Kore regülasyonları başladı

Güney Kore merkezli 66 kripto para borsasından 29’u, zorunlu olarak getirilen düzenlemelere uyum için son tarih olarak belirlenen 24 Eylül’te bir koşturmaca yaşadı. Bunun ardından şimdi bu ülkedeki kripto piyasasının “dört büyük” olarak adlandırılan en güçlü 4 borsa etrafında toplanması bekleniyor.

Güney Kore’nin getirdiği gözden geçirilmiş kurallara göre, kripto borsalarının yerel ticari bankalar ile ortaklıklar kurması gerekiyor. Yeni habere göre, ülkedeki borsalardan sadece dördü, Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit, söz konusu regülasyona uyabildi. Her ne kadar düzenlemeler henüz bitmemiş olsa da öyle görünüyor ki bu 4 borsa artık Kore wonu ile kripto para işlemlerine başlayabilecek.

Son anda yapılan 29 başvurunun sonuçlarının çıkması ise 3 aya kadar varabilir. Bundan dolayı bu borsalar, özellikle kara para aklama yasasını çiğneme suçlaması ile karşı karşıya kalabilir. Mart ayına kadar tüm lisanslı borsalar kara para aklama standartlarını kabul etmişti.

Bu kurala uymayanlara cezalar ve hatta işletmenin kapatılması gibi cezalar öngörülüyor. Şu an Kore’de 37 borsanın ilgili lisanları yok. Sonuç olarak kapatılma riski ile karşı karşıyalar.

Regülasyon konusunda başarısız olan borsalar

Bu arada aralarında GOPAX, Gdac ve Huobi Korea da olan diğer kripto para borsaları, bir ticari banka ile ortaklık yapma kuralı konusunda başarısız oldu. Bundan dolayı bu borsalara sadece kripto paralarla ticaret hizmeti yetkisi veriliyor. Bu borsalarda kripto paralar fiat paraya çevrilemez.

Bir kripto para borsası yetkilisi ise yerel medyaya şöyle diyor:

“Bu lisans alma sürecinde birçok niteliksiz borsanın elenmesi çok anlamlı.”

Onlarca borsanın kapatılması piyasayı nasıl etkiler?

Güney Kore’deki birçok borsa, kripto cüzdan ve aracı kuruluş, gözden geçirilmiş regülasyona uyum için hükümetten ilgili lisansları almaya çalıştı. Alamayanlar ise önümüzdeki günlerde kapatılabilir. Bu kapatmaların ise piyasa üzerine büyük bir etkisinin olması beklenmiyor.

Bu arada, açıklığa kavuşması zaman alacak yüksek düzeyde bir belirsizlik var. Mesela, mevcut borsa-banka ortaklıklarından herhangi biri çözülürse, bunun nasıl bir sonucu olacak?

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.