1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Grayscale CEO’su, SEC masasında bekleyen Bitcoin ETF’ler hakkında ciddi bir iddiada bulundu!

Grayscale CEO’su, SEC masasında bekleyen Bitcoin ETF’ler hakkında ciddi bir iddiada bulundu!

Grayscale CEO’su, SEC masasında bekleyen Bitcoin ETF’ler hakkında ciddi bir iddiada bulundu!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ünlü kripto para be Bitcoin yatırım şirketi Grayscale’in CEO’su Michael Sonnenshein, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) masasında bekleyen Bitcoin ETF’ler hakkında müthiş bir iddiada bulundu.


Grayscale CEO’su, SEC masasında bekleyen Bitcoin ETF’ler hakkında ciddi bir iddiada bulundu!

Bitcoin ve kripto para piyasalarını etkileyen önemli tarihler ve dönüm noktaları var. Bu tarihlerden birisini 11 Mayıs 2020’de yaşandı. Bu tarihte Bitcoin ödülleri yarı yarıya azaltıldı. Halving olarak literatüre geçen bu olayın ardından piyasaya sürülen Bitcoin arzı yarı yarıya azalarak Bitcoin oldukça kıt bir varlık haline geldi. Bir sonraki halving, 2024 yılının bahar aylarında yaşanacak.

Günlük Bitcoin arzı 11 Mayıs 2020’den önce yaklaşık 1800 adetti. Yani günlük 1800 adet BTC üretilerek piyasaya sürülüyordu. Bu rakam 11 Mayıs 2020’den sonra 900’e düştü. 2024 bahar aylarında ise 450’e düşecek. Yani Bitcoin gittikçe kıt ve nadir bir sanal varlık haline gelecek.

Halving gibi Bitcoin fiyatlarında güçlü bir etki doğurabilecek diğer faktör ise Bitcoin ETF’lerinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kabul edilmesi olabilir. Halving’den farklı olarak Bitcoin ETF’lerin onaylanması arz ile ilgili değil, talep ile ilgili bir mevzu. Bitcoin ETF’lerin onaylanması ile Bitcoin New York Borsası gibi regüle olmuş piyasalarda listelenebilecek. Bu sayede birçok kamu ve özel kuruluşlar bizzat Bitcoin’e yatırım yapabilecek. Ayrıca ABD merkezli emeklilik fonları da Bitcoin’e fon aktarabilecek.

Lütfen Bkz: Ripple-SEC davasının ardından XRP’de yoğun transfer!

SEC masasında hali hazırda 13 Bitcoin ETF başvurusu bulunuyor. Bu başvurulardan birisi de Grayscale’a ait. SEC şu ana kadar hiçbir Bitcoin ETF başvurusuna onay vermedi. Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein’e göre artık SEC Bitcoin ETF’leri onaylayacak mı onaylamayacak mı konusunu tartışmak anlamsız. Bunun yerine Sonnenshein, “SEC Bitcoin ETF’leri ne zaman onaylayacak” sorusunu tartışmak daha mantıklı açıklamasında bulundu.

Grayscale, ABD merkezli dev yatırım firması BYN Mellon ile anlaşarak Grayscale Bitcoin Trust’i (GBTC) Bitcoin ETF’ye çevirmeyi planlıyor. Grayscale’in bu adımı SEC’ten Bitcoin ETF onayına kesin gözüyle bakarak mı alıp almadığı ise merak konusu.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.