fbpx
  1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Aave kurucusundan “Ethereum üzerinde Twitter” kurma planı

Aave kurucusundan “Ethereum üzerinde Twitter” kurma planı

Aave kurucusundan “Ethereum üzerinde Twitter” kurma planı
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Aave kurucusu, “Ethereum üzerinde Twitter” kurmayı planlıyor. Tıpkı Jack Dorsey’in Bitcoin üzerinde Aave ya da merkezsiz finans (DeFi) kurma planı gibi. Diğer merkezsiz sosyal medya platformları henüz popülerlik kazanmadı. Bundan dolayı Aave bu alanda bir avantaja sahip olabilir.


Aave kurucusundan “Ethereum üzerinde Twitter” kurma planı

Aave kurucusu ve CEO’su Stank Kulechov, DeFi platformu olarak bu yıl Ethereum üzerinde Twitter alternatifi kurmayı planladıklarını açıkladı. Bu platformda kullanıcılar içeriklerini paraya dönüştürebilir ve ağı kurallarını yönetebilirler.

Kulechov şöyle diyor:

“Biz, içerik oluşturucuların izinsiz bir tarzda kendi hedef kitlelerine sahip olmaları gerektiğine inanıyoruz. Burada herkes aynı on-chain sosyal grafiği ve verileri kullanarak yeni kullanıcı deneyimleri oluşturabilir.”

Kulechov bu tür bir platformu kurma planlarını geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden duyurdu. Şöyle diyor:

“Maden Jack, Bitcoin üzerinde Aave kuracak, Aave de Ethereum üzerinde Twitter kurmalı.”

Kulechov bu sözlerle kısa süre önce çıkan haberlere göndermede bulunuyor. Bu haberlere göre, Twitter kurucu ortağı ve CEO’su Jack Dorsey, Twitter’i merkezsiz yaparak Bitcoin tabanlı bir DeFi kurmayı planlıyor. Bunları geçen hafta Twitter üzerinden duyurmuştu. Bunları ödeme şirketi Square’daki bir bölüm üzerinden yapacak.

Dorsey’in muhafazası olmayan açık kaynak DeFi protokolü servisinin Aave ile benzerlikleri var. DeFi protokolü Aave, akıllı sözleşmeler üzerinden kullanıcıların kripto para ödünç almasına ve vermesine izin veriyor. Şu an bu DeFi protokolü 10.92 milyar dolarlık bir sermayeyi yönetiyor.

Bunlara ek olarak Aave bu ay profesyonel kullanıcılar için kendi platformunun izinsiz versiyonunu yapmayı planlıyor. Diğer yandan Dorsey de açık kaynak BTC donanım cüzdanı projesini duyurdu.

Aave’nin Twitter alternatifinin ayırt edici özellikleri

Kulechov’a göre yeni proje, mevcut sosyal medya ağlarının sorunlarını çözecek. En başta içerik sansürü sorunu geliyor. Ayrıca kullanıcılardan çok platform kurucularının faydasına olan sömürücü ücret yapısı sorununu da giderecek.

Aave kurucusuna göre Twiter kullanıcıları “kendi paylaşımlarının sahibi” değiller. Twitter de tweetlerden glen geliri kendisine saklıyor. Ayrıca algoritma üzerinden hangi tweetlerin geniş kitlelere gösterilmesine karar veriyor.

Şimdiden birkaç merkezsiz Twitter alternatifi var. Mesela, Steemit. Ancak hiçbiri henüz popüler değil.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.