Grayscale BTC’nin serbest bırakılması Bitcoin fiyatını etkileyecek mi?

grayscale
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Grayscale Bitcoin Tröstü (GBTC), altı aylık kilitlenmenin ardından 18 temmuzd açılacak ve kullanılabilir hale gelecek. Bitcoin fiyatın da bir değişiklik olacak mı? Detaylar haberimizde.

Grayscale BTC’nin serbest bırakılması Bitcoin fiyatını etkileyecek mi?

Grayscale Bitcoin Tröstü (GBTC), altı aylık bir kilitlenmenin ardından 18 temmuzda açılacak ve kullanılabilir duruma gelecek. Toplam kilitli GBTC miktarı 16,240 ve bugünkü fiyat düzeyinden yaklaşık 530 milyon dolar ediyor.

Grayscale Bitcoin Tröstü (GBTC) temmuz ayı ortasında gerçekleşmesi planlanan en büyük BTC kilit açma olayı ile birçok piyasa analisti ve tüccarı, bu olayın Bitcoin fiyatı ve genel olarak kripto piyasası üzerindeki potansiyel etkileri konusunda endişeli.

 Kripto ticaret firması QCP Capital, piyasada yaşanan endişe ile ilgili açıklamalarda bulundu. QCP Capital’e göre kilidin açılması piyasa dengesi için önemli bir tehdit oluşturmuyor.

GBTC kilidi nedir?

Grayscale Bitcoin Trust, önde gelen kripto varlık yöneticisi Grayscale Investments, LLC’ye ait, dünyanın en büyük işlem gören kripto fonudur. Yatırım aracı hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıların, kripto varlığına doğrudan maruz kalmadan Bitcoin ticaretine girmelerine olanak tanıyor.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Akredite yatırımcılar, fonun hisselerini doğrudan satın alabiliyor ve ardından bunları GBTC kodu altında ikincil bir piyasada altı aylık bir kilitlenmenin ardından satabiliyor.


GBTC fonu yatırımcılar arasında çok popüler hale geldi çünkü BTC ticareti için mevcut tek kamu piyasa aracıydı ve özellikle ABD düzenleyicileri henüz böyle bir ETF ürünü onaylamadıkları için Bitcoin Borsa Yatırım Fonu’ndan (ETF) sonraki en iyi şey olarak kabul ediliyor. Alternatiflerin olmaması nedeniyle, GBTC hisseleri genellikle spot piyasalarda bitcoin değerine göre daha yüksek bir fiyatla alınıp satılmaktadır.

Fiyat etkilenecek mi?

Kilit açıldıktan sonra, yatırımcıların hisselerini mevcut piyasa fiyatları üzerinden tasfiye etme veya daha sonraki bir tarihte satma seçeneğine sahip olurlar. Satmayı seçerlerse hem bitcoin fiyatı hem de GBTC üzerinde aşağı yönlü baskıya neden olabilir.

JP Morgan analistleri de dahil olmak üzere birçok analist, Elon Musk’tan kaynaklanan enerji endişeleri ve Çin’in madencilik üzerindeki baskılarını da göz önünde bulundurunca yatırımcıların hisselerini büyük olasılıkla tasfiye edeceklerini tahmin ediyor.

Ancak, QCP Capital analistleri yakın tarihli bir raporda, yaklaşan etkinliğin piyasa üzerinde çok az etkisi olacağını ifade ediyor.

Bu, bu yıl tek bir günde açılan en büyük GBTC hissesi olacak olsa da Grayscale tarafında bu tür ilk olay değil. QCP raporunda, “daha önce ayni abone olan büyük kurumsal pozisyonların çoğunun açıldığını ve mevcut indirimli fiyattan satış yapmadıklarını” belirtti.

QCP analistleri, “Yaklaşan kilit açma işlemleri, 6 ay önce doğrudan GBTC’ye abone olan kurumsal sahipler içindir ve bu parti, büyük ölçüde ARK’nın son dilimi olan tüm yeni Q1/2021 pozisyonlarından oluşmaktadır” diye ekledi.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Grayscale BTC’nin serbest bırakılması Bitcoin fiyatını etkileyecek mi?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.