1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Geleceği en parlak kripto para projesi: Forbes’e göre…

Geleceği en parlak kripto para projesi: Forbes’e göre…

Geleceği en parlak kripto para projesi: Forbes’e göre…
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ünlü dergiye göre geleceğin yıldızı olacak kripto para projesini merak ediyorsanız haberimizin içeriğine göz atabilirsiniz.


Geleceğin yıldızı olacak kripto para projesi

Korona salgını bankacılık ve finansa sisteminde yaşanan değişimi hızlandıracağa benziyor. Bu değişim kripto paralar lehine gelişeceğe benziyor. ABD’de teşvik için gönderilen çeklerin yanlış adreslere gitmesi ve zamanlamada ciddi sorunlar yaşanması blockchain tabanlı ödemeler sisteminin ne kadar çözüm odaklı olduğunu gösterdi. Doğal olarak kripto paralar gelişim rampasında, sürekli gelişiyor ve büyüyor.

Stabil coinler’in (değerini dolar gibi fiat paralara sabitlemiş kripto paralar) toplam piyasa büyüklüğü 10 milyar doları geçti. Stabil coinler fiat paralara alternatif ve blockchain tabanlı ödemeler sistemi kuruyor. Gelişme potansiyeli olan diğer kripto para ürünü ise DeFi platformları.

Korona Salgını sonrası kripto para piyaslarında ciddi biçimde ivme kazanan platformların başında DeFİ (merkeziyetsiz finans) kuruluşları geliyor. Haziran ayının ilk gününde DeFi platformlarına yatırılan fon miktarı 1 milyar doları civarındaydı. Sadece 3 ay içerisinde DeFi’lerde tutulan mevduat miktarı 7 kattan fazla artarak 7 milyar doları geçti. DeFi’deki platformlarında tutulan fonlar, 2025 yılında 39 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

İşte piyasadaki en iyi 5 DeFi oracle projesi

DeFi bir anlamda para ve ödemeler sisteminin evirilerek geldiği son aşama. Tarihsel anlamda ilk önce takas ekonomisi kullanılıyordu. Sonrasına deniz kabukları, ahır ve kümes hayvanları, bakır çubukları para olarak kullanıldı. Tarihin ilerleyen yıllarında altın ve gümüş sikkeler para olarak kullanılan diğer araçların yerini aldı. Modern zamanlarda ise banknot dediğimiz kâğıt paralar kullanılıyor. 20’inci yüzyılda plastik para dediğimiz banka ve kredi kartlarla tanıştık.

2009 yılında Bitcoin sayesinde ödemeler sisteminde yeni bir dönemin kapıları arandı: Blockchain tabanlı ödemeler sistemi. DeFi’ler ise blockchain tabanlı ve aracıları ortadan kaldıran bankacılık sistemi geliştiriyor. DeFi’ler blockchain ağında işlem gören bir çeşit aplikasyon özelliği taşıyor. Akıllı sözleşmeler sayesinde bankacılık hizmetinde aracılar ortadan kalkıyor. DeFi platformu bankacılık hizmetini talep edenle arz edenleri bir araya getiriyor.

Forbes’teki makalesinde Yola Robert,  DeFi platformları içerisinde yıldızı parlayan platformlar içerinse Kava platformuna ayrı bir yer veriyor. Kava DeFi platformu, bir kredi ve borçlanma platformu oluşturdu.

Kava platformunun kripto parası Haziran ayının ilk günlerinde 1 dolar civarında işlem görüyordu. Kava, 17 Ağustos’ta 5.52 doları gördü.

Kaynak