1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Geleceği anlamak istiyorsanız gençlere bakın! İlginç Z kuşağı anket sonuçları!

Geleceği anlamak istiyorsanız gençlere bakın! İlginç Z kuşağı anket sonuçları!

Geleceği anlamak istiyorsanız gençlere bakın!  İlginç Z kuşağı anket sonuçları!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’de gerçekleştirilen anket, Z kuşağının yatırım tercihleri ve algıları hakkında önemli bilgiler veriyor. Ayrıntılar için lütfen haberimizin içeriğine bakınız!


Geleceği anlamak istiyorsanız gençlere bakın!  İlginç Z kuşağı anket sonuçları!

M.Ö. 800’lü yıllarda Heseiod ve M.Ö 330’lu yıllarda ise Aritoteles eserlerine ve konuşmalarına “ne olacak bu gençlerin hali” diye başlıyordu. Aradan neredeyse 3,000 yıl geçti ve eleştirmenler hala aynı sözleri dile getiriyor: “Ne olacak bu gençlerin hali.”

Gençlerin halini düşünmektense gençleri anlamaya çalışmanın daha mantıklı bir seçenek olduğunu düşünüyoruz. Ne de olsa gelecek onlara ait! Geleceği anlamak istiyorsak gençleri eleştirmekten ziyade onlara kulak vermeli ve eğilimlerini anlamaya çalışmalı.

Gambler Pick tarafından yayınlanan anket çalışması gençlerin ekonomik ve yatırım eğilimleri hakkında önemli fikirler veriyor.

Anketten çıkan genel sonuçlara göre gençler, beklendiği şekilde, geleneksel yatırım araçlarından ziyade kripto paralara yatırım yapmaya daha eğilimliler. Kripto paralar içerisinde ise meme coin ve Non Fungible Tokens (NFT) yatırımları konusunda daha istekliler.

1990’lı yılların ortalarında doğan nesil, Z nesli olarak adlandırılıyor. Z nesli şimdilerde 20’li yaşlarda ve Türkiye’de birçoğu ilk kez oy kullanacak.

Lütfen Bkz: Haziran ayında gözünüz bu 4 altcoin’de olsun!

Ankette Baby boomers (bebek patlaması dönemi), X nesli, Milenyum nesli ve Z nesli olarak 4 jenerasyon yer alıyor.

Aşağıdaki grafikte nesillerin yıllara göre dağılımını görüyoruz. Her neslin kendine özgü karakteristiği var.

z kuşağı Geleceği anlamak istiyorsanız gençlere bakın! İlginç Z kuşağı anket sonuçları!Baby Bommers nesli 2. Dünya Savaşının hemen ardından doğan nesli temsil ediyor. Savaşın bitip barışın tesis edildiği bu dönemde dünya genelinde ciddi bir bebek patlaması yaşandı. Bu bebekler Baby Boomers olarak adlandırılan neslin ve günümüzün dedeleri.

X nesli ise 1965-1980’li yıllarda doğan şimdilerinde 55-45’lı yaşlarda olan nesli temsil ediyor. Bu nesil zamanında sağ sol çatışmaları şiddetli biçimde yaşandı. X jenerasyonunu politik nesil olarak da adlandırabiliriz.

Milenyum nesli ise 1980’li yıllarda doğan ve şimdilerde 40-30’lu yaşlarda olan nesli temsil ediyor.

Aşağıdaki tabloda anket sonuçlarını özet olarak görüyoruz.

z kuşağı Geleceği anlamak istiyorsanız gençlere bakın! İlginç Z kuşağı anket sonuçları!Yatırım tercihi yoğun olarak hisse senetlerinde (stock) yoğunlaşıyor. En yoğun hisse senedi yatırımı yapanlar; milenyum nesli. Emeklilik fonlarına en yoğun yatırım yapanlar ise X jenerasyonu.

Kripto para yatırımı konusunda en hevesli nesil, Z jenerasyonu. Z jenerasyonu kripto para yatırımı konusunda neredeyse hisse senedi yatırımı kadar istekli gözüküyor.

Z jenerasyonunun eğitim planlarına yönelik ilgisinin az olması ise oldukça dikkat çekiyor. Sağlık planı konusunda ilginin en düşük seviyede kalması oldukça beklenilen bir durum olsa gerek.

Kaynak