Loading...
btc
BTC
0.15%
Bitcoin
65.039,24 USDT
eth
ETH
-0.18%
Ethereum
3.150,05 USDT
bch
BCH
-1.11%
Bitcoin Cash
509,72 USDT
xrp
XRP
-0.66%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-0.38%
Litecoin
84,72 USDT
bnb
BNB
-0.03%
Binance Coin
570,71 USDT
sol
SOL
-1.29%
Solana
149,29 USDT
avax
AVAX
-0.91%
Avalanche
37,96 USDT
ada
ADA
-0.08%
Cardano
0,51 USDT
dot
DOT
-0.49%
Poladot
7,21 USDT
doge
DOGE
-0.82%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
2.64%
Shiba Inu
0,00 USDT

Geleceğe yön verecek 3 teknoloji ve neden önemliler?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya bir teknolojik inovasyonlar patlamasına maruz kalıyor. Birkaç yıl önce Twitter, iPad, akıllı saat, Uber ve diğerleri yoktu. Ancak şimdi bu teknolojiler sadece bizim yaşamımıza girmekle kalmıyor aynı zamanda geleceğimize de yön veriyor.


Geleceğe yön verecek 3 teknoloji ve neden önemliler?

Bu makalede bahsedilen blockchain, IoT ve diğer teknolojilerin potansiyel olarak geleceğimize yön verme gücü bulunuyor. Bunların ayrıntılarına bakalım.

5G teknoloji

5G ağının gelişi, geleneksel 4G bağlantılarından daha yüksek bant genişliği ve daha düşük gecikme süresiyle daha hızlı internet bağlantı hızı (100 kat daha hızlı) gibi tamamen yeni bir mobil deneyim sunacak. Telekomünikasyon servis sağlayıcıları için yeni fırsatlar açacağı için en yenilikçi teknolojilerden biri. 5G, geleneksel olarak ulaşılması zor bölgelerdeki işletmeler için fırsatlar oluşturarak mobil kapsama boşluğunu kapatacak.

Sağlık, tarım, ulaşım, endüstri gibi sektörler, gelişmek için 5G’den büyük ölçüde yararlanacak.

Yeni IoT

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things ya da kısaca IoT) dünyanın dört bir yanında artık internete bağlı olan ve tümü veri toplayan ve paylaşan milyarlarca fiziksel cihazı kapsıyor.

IoT’nin geleceği sınırsız olma potansiyeline sahip. Nesnelerin internetinin gelişimi, ağ çevikliği, entegre yapay zeka (AI) ve hiper ölçekte çeşitli kullanım durumlarını devreye alma, otomatikleştirme ve güvence altına alma kapasitesi ile hızlanacak.

On yıl içinde, evlerimizde, işyerlerimizde ve kamusal alanlarımızda AI ve IoT’ye sahip olabiliriz. Alışkanlıklarımızı her zamankinden daha etkili bir şekilde izleyebilir, tahmin edebilir ve buna uyum sağlayabiliriz.

Blockchain

Geleceğe yön verecek teknolojiler denildiğinde bir de gündemde blockchain teknolojisi var. Çünkü bu teknoloji en çok tartışılan ve finansal gelenekleri alt üst eden kripto para piyasası ismi verilen olguyu ortaya çıkardı. Blockchain teknolojisini açıklamak zor. Ancak kısaca bunun bir tür Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT – Distributed Ledger Technology) olduğunu söyleyebiliriz. En basit anlamda Blockchain, sistemi değiştirmeyi, hacklemeyi veya aldatmayı zor veya imkansız hale getiren bir bilgi kaydetme sistemidir.

Bu durumda şöyle bir soru ortaya çıkabilir: Bu teknoloji neden önemli ve bu kadar dikkat çekiyor? Cevap ise kullanım alanları ile ilgili. Blockchainin kullanım alanları sınırsız. Dünya genelinde tıpla ilgili bilgilerin kaydedilmesinden inşaata işçilerin giriş çıkış kayıtlarına kadar birçok alanda kullanılabilir. Şu an perakende, finans ve teknoloji, sağlık, finans ve e-ticaret gibi birçok alanda kullanılıyor.

Ancak şu an en büyük kullanım alanı kripto paralar. Çünkü, üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan çalışan bir sınır ötesi ödeme sistemi de sağlıyor. En büyük kripto para ise Bitcoin.

Daha ayrıntılı: Blockchain rehberi: Blockchain nedir, hangi alanda kullanılır ve geleceği nasıl şekillendiriyor?

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.