1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Japonya Merkez Bankası Başkanı’ndan Bitcoin açıklaması!

Japonya Merkez Bankası Başkanı’ndan Bitcoin açıklaması!

Japonya Merkez Bankası Başkanı’ndan Bitcoin açıklaması!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Bloomberg’e verdiği demeçte Bitcoin ve satblecoinler hakkında açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde.

Japonya Merkez Bankası Başkanı’ndan Bitcoin açıklaması

Japonya Merkez Bankası Başkanı Bloomberg’e verdiği demeçte Bitcoin ve stablecoinler hakkıdaki görüşlerini açıkladı.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Bitcoin ile ilgili düşünceleri sorulduğunda, Bitcoin’in işlemlerinin çoğunun spekülatif ve oynaklığın çok yüksek olduğunu belirtti. Kuroda’ya göre Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak kullanılması zorluklar içeriyor.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Bitcoin hakkında olumsuz düşünceleri olan ilk merkez bankası başkanı değil. Birçok merkez bankası başkanı Kuroda’nın görüşlerine benzer görüşleri dile getiriyor.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Nisan ayında Federal Rezev (FED) Başkanı Jerome Powell’da Dijital varlıkların sadece spekülatif araçlar olduğunu ifade etmişti. Daha önce ise Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Lee-Ju Yeol, kripto paraların gerçek bir değerinin olmadığını belirtmişti.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’de Bitcoin hakkında daha önce olumsuz görüş bildiren üst düzey yetkililer arasında. Bailey kripto paralara yatırım yapanların paralarını kaybetmeyi göze almaları gerektiğini belirtmişti.

Japonya Merkez Bankası Başkanı, stablecoinler konusunda Bitcoin gibi düşünmüyor. Kuroda, stablecoinleri desteklediğini ifade etti. Stablecoinlerin değerlerini destekleyen varlıklara bağlı olduğunu ve gelecekte yasal ve uygun bir ödeme aracı haline gelmesi için gerekli yasal standatlara uyulması gerektiğini ifade etti.

Merkez bankası başkanının bu görüşlerine rağmen Japonya kripto konusunda herhangi bir kısıtlama ya da yasak getirmiyor. Kripto para birimlerinin takas işlemlerine veya cüzdan hizmetlerine karşı Japonya olumlu tavırlar sergiliyor.

Öte yandan dijital ödemeler konusunda çalışmalarda devam ediyor. Japonya Merkez Bankası dijital para birimi olan ülkenin dijital yen’ini sanal ortamda test ediyor.

Kaynak