1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. FUD nedir? Kripto para piyasalarında nasıl etkili oluyor

FUD nedir? Kripto para piyasalarında nasıl etkili oluyor

FUD nedir? Kripto para piyasalarında nasıl etkili oluyor
0
koinmedya_telegram

FUD nedir? İngilizce Fear, Uncertainty and Doubt (Korku, Belirsizlik ve Şüphe) kavramlarının baş harfleri ile oluşturulmuş bir kelime. FUD, ekonomiden politikaya birçok alanda başvurulan bir dezenformasyon örneğidir.


FUD nedir? 

FUD kavramı, kripto para piyasalarında FOMO (Fear Of Missing Out, kaybetme korkusu) gibi son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız bir kavram. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması ile rakip firmaların ürünlerini ve rakiplerini kötülemek adına başvurulan gayri ahlaki bir yöntem olarak da adlandırılabilir. Bu sayede firmalar, rakip firmaların ürünleri hakkında toplumda şüphe ve belirsizlik oluşturabilir. Aslında yapılmak istenen Türkçe’mizdeki bir atasözü ile özetlenebilir: “Çamur at izi kalsın.”

FUD nedir kripto paralarda etkisi

Ripple, 2019 yılının 3’üncü çeyreğinde yayınladığı raporda FUD olgusuna maruz kaldığını ileri sürüyor. Bu konudaki, iddiaya göre kasıtlı oluşturulan, algıya cevap veriyor.

FUD nedir? harika bir şekilde özetlenmiş

“daisyturkiye”

Ripple’ın iddiasına göre FUD, XRP fiyat manipülasyonu ve dumping’i üzerine odaklanıyor. Ripple, özellikle kripto paralar gibi yeni teknolojilerin haksız biçimde yanlış bilgilendirmeye ve FUD’a maruz kaldığını ileri sürüyor. Bu durumun ise ancak iletişim kanallarının açık olması, şeffaflık ve diyalog ile aşılabileceğini belirtiyor.

Lütfen Bkz: 30 milyonluk XRP hareketi Ripple rezervlerini tartışmaya açıyor

Indiana Üniversitesinde twitter üzerinde yapılan bir araştırma, twitter yazışmalarının FUD içeriğini analiz etti. Analiz sonuçlarına göre Bitcoin %49 oranında FUD içerikli yazışmalara maruz kalıyor. XRP’de bu oran %50. Ethereum’da ise daha yüksek: %70.

 

fud-nedir-koinmedya

“daisyturkiye”

 

Ripple hakkında FUD içerikli konuşmaların odağında ise dumping var. Bu içerikteki yazışma oranında ise diğer çeyrek döneme göre %179’luk bir artış var. Ripple bu iddialara kesinlikle kasıtlı ve bilinçli bir dumping yok yönünde cevap veriyor. Ripple, önceden belirlenen oranlar dahilinde emanet hesaplardan piyasaya XRP sürüldüğünü iddia ediyor. Ripple 2019 yılının 3’üncü çeyreği için yayınladığı raporda XRP çevresinde balina tarzı hesapların bulunmadığını da ileri sürüyor.

Lütfen Bkz: XRP’de dumping var mı, hardfork olabilir mi? Garlinghouse cevaplıyor

Ripple XRP’si hakkındaki FUD, fiyat manipülasyonları konusuna da odaklanıyor. Ripple, bazı twitter hesaplarının manipülasyon yapıyor suçlamasına maruz kalıyor. Ripple ise bu iddialara net biçimde Ripple’in fiyatlarda manipülasyon yapamayacağı şeklinde cevap veriyor. XRP fiyatları, 140’ın üzerindeki kripto para borsalarında belirleniyor. Ripple’ın bu borsalar üzerindeki etkisi ise çok sınırlı. Ripple ayrıca XRP blockchain ağının Ripple şirketinden bağımsız bir yapı olduğunu ileri sürüyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.