okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.37%
Bitcoin
66.769,84 USDT
eth
ETH
-0.17%
Ethereum
3.086,63 USDT
bch
BCH
-0.37%
Bitcoin Cash
464,76 USDT
xrp
XRP
-0.25%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
-0.36%
Litecoin
83,84 USDT
bnb
BNB
-0.24%
Binance Coin
579,51 USDT
sol
SOL
-0.33%
Solana
168,87 USDT
avax
AVAX
0.34%
Avalanche
36,55 USDT
ada
ADA
-0.49%
Cardano
0,48 USDT
dot
DOT
-0.34%
Poladot
7,17 USDT
doge
DOGE
-0.72%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
-0.77%
Shiba Inu
0,00 USDT

Forbes, Bitcoin’in iki temel sorununu tartışmaya açtı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ünlü ekonomi ve finans dergisi Forbes’in tecrübeli yazarı Hersh Shefrin, köşesinde Bitcoin’in temel 2 sorununu tartışmaya açtı. Ayrıntılar haberimizde.


Forbes, Bitcoin’in iki temel sorununu tartışmaya açtı

Bitcoin gerçekten bir değer değişim aracı olabilir mi? Bitcoin’in harcadığı elektrik enerjisi abartılıyor mu? Bu iki soru son günlerde gündemimizi oldukça meşgul ediyor. Forbes yazarı bu sorulara cevap arıyor.

Bitcoin bir değişim aracı olabilir mi?

Değişim aracından Bitcoin’in fiat paralar gibi (dolar ve Euro gibi) reel ekonomide değişim aracı olarak kullanılabilirliği kastediliyor.  Değişim aracı olarak kullanılan varlıklarda aranan bazı koşullar var: saklanabilmesi, kopyalanamaması, değerinin istikrarlı olması ve diğerler. Bitcoin bu koşullardan birçoğunu yerine getirmesine rağmen istikrar konusunda karne notu pek de iyi değil. Nisan ayında Bitcoin fiyatları neredeyse 65 bin doları gördü. Yazının kaleme alındığı saatte 33-34 bin dolar bandında hareket ediyor. Günlük %10’luk dalgalanma Bitcoin için olağan sayılabilecek bir şey.

Lütfen Bkz: Sentetik hisse senetleri kripto piyasalara yenilik yetiriyor! Ancak risk büyük!

Yukarıdaki nedenden ötürü Bitcoin’i bir değer değişim aracı olmaktan ziyade yatırım aracı olarak değerlendirmek daha mantıklı bir sınıflandırma olacaktır. Yatırım araçları içerisinde ise Bitcoin, Beta sınıfı yatırım araçları arasında zikredilmesi daha gerçekçi duruyor. Fiyatları oldukça dalgalı seyreden yatırım araçları, beta sınıfında değerlendiriliyor.

Bitcoin’in harcadığı elektrik enerjisi abartılıyor mu?

Bazı istatistiklere yansıyan verilere göre Bitcoin’in harcadığı yıllık elektrik maliyeti Avusturya ve İsviçre gibi ülkelerin yıllık elektrik tüketimine denk geliyor. Yüksek enerji maliyetleri, piyasada ciddi çevreci tepkilere neden oldu ve oluyor. Bu tepkilerin ardından Tesla, geri adım atarak Bitcoin ödeme sistemini iptal etti. Artık Tesla marka araçlar, Bitcoin üzerinden satın alınamıyor.

Bitcoin’in enerji maliyeti iki dev firmanın ayrışmasına neden oldu. Elon Musk’un Tesla’sı bu durumu tolere edilemez görüyorken Twitter ve Square’in CEO’su Jack Dorsey Bitcoin’in güvenli ve temiz enerji kullandığını iddia ediyor. Dorsey’e göre Bitcoin madenciliği yapan şirketler güvenilir şirketler ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak madencilik yapıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.