1. Home
  2. Güncel Haber
  3. Forbes, Bitcoin’in iki temel sorununu tartışmaya açtı

Forbes, Bitcoin’in iki temel sorununu tartışmaya açtı

Forbes, Bitcoin’in iki temel sorununu tartışmaya açtı
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ünlü ekonomi ve finans dergisi Forbes’in tecrübeli yazarı Hersh Shefrin, köşesinde Bitcoin’in temel 2 sorununu tartışmaya açtı. Ayrıntılar haberimizde.


Forbes, Bitcoin’in iki temel sorununu tartışmaya açtı

Bitcoin gerçekten bir değer değişim aracı olabilir mi? Bitcoin’in harcadığı elektrik enerjisi abartılıyor mu? Bu iki soru son günlerde gündemimizi oldukça meşgul ediyor. Forbes yazarı bu sorulara cevap arıyor.

Bitcoin bir değişim aracı olabilir mi?

Değişim aracından Bitcoin’in fiat paralar gibi (dolar ve Euro gibi) reel ekonomide değişim aracı olarak kullanılabilirliği kastediliyor.  Değişim aracı olarak kullanılan varlıklarda aranan bazı koşullar var: saklanabilmesi, kopyalanamaması, değerinin istikrarlı olması ve diğerler. Bitcoin bu koşullardan birçoğunu yerine getirmesine rağmen istikrar konusunda karne notu pek de iyi değil. Nisan ayında Bitcoin fiyatları neredeyse 65 bin doları gördü. Yazının kaleme alındığı saatte 33-34 bin dolar bandında hareket ediyor. Günlük %10’luk dalgalanma Bitcoin için olağan sayılabilecek bir şey.

Lütfen Bkz: Sentetik hisse senetleri kripto piyasalara yenilik yetiriyor! Ancak risk büyük!

Yukarıdaki nedenden ötürü Bitcoin’i bir değer değişim aracı olmaktan ziyade yatırım aracı olarak değerlendirmek daha mantıklı bir sınıflandırma olacaktır. Yatırım araçları içerisinde ise Bitcoin, Beta sınıfı yatırım araçları arasında zikredilmesi daha gerçekçi duruyor. Fiyatları oldukça dalgalı seyreden yatırım araçları, beta sınıfında değerlendiriliyor.

Bitcoin’in harcadığı elektrik enerjisi abartılıyor mu?

Bazı istatistiklere yansıyan verilere göre Bitcoin’in harcadığı yıllık elektrik maliyeti Avusturya ve İsviçre gibi ülkelerin yıllık elektrik tüketimine denk geliyor. Yüksek enerji maliyetleri, piyasada ciddi çevreci tepkilere neden oldu ve oluyor. Bu tepkilerin ardından Tesla, geri adım atarak Bitcoin ödeme sistemini iptal etti. Artık Tesla marka araçlar, Bitcoin üzerinden satın alınamıyor.

Bitcoin’in enerji maliyeti iki dev firmanın ayrışmasına neden oldu. Elon Musk’un Tesla’sı bu durumu tolere edilemez görüyorken Twitter ve Square’in CEO’su Jack Dorsey Bitcoin’in güvenli ve temiz enerji kullandığını iddia ediyor. Dorsey’e göre Bitcoin madenciliği yapan şirketler güvenilir şirketler ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak madencilik yapıyor.

Kaynak