Fed’in değişmeyen para politikası kripto sektörünü nasıl etkiler?

FED faiz kararı sonrası piyasalarda şok! Peki Bitcoin ne olacak?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD merkez bankası Fed, mevcut para politikasına devam edeceğini açıkladı. Yani kısa vadede faiz artışı beklenmemeli. Peki, Fed’in bu açıklaması kripto para sektörünü nasıl etkiler?


Fed’in faiz artırmaması kripto sektörü için ne anlama geliyor?

2021 yılının başından bu yana kripto para piyasaları inanılmaz bir performans gösterdi. Piyasa değerine göre sektörünün en büyük iki coini Bitcoin ve Ethereum, yılın başından bu yana sırasıyla yüzde 97 ve yüzde 303 yükseldi.

Fed’in değişmeyen para politikası kripto sektörünü nasıl etkiler?

Bitcoin (BTCUSD) ve Ethereum (ETHUSD) Kaynak: Tradingview.com

Henüz genç bir sektör olan kripto paraların son başarısının arkasında bu sektöre olan bakışta bir değişim var. Çünkü kurumsal yatırımcılar artık kriptoyu istikrarsız ve tehlikeli bir varlık sınıfı olarak görmüyor. Bitcoin artık Wall Street’in gündeminde. Mesela Singapur’un milli varlık fonu Temasek gibi kuruluşlar Bitcoin aldı. Bu da kripto paraların artan oranda kabul gördüğünün bir göstergesi.

Tabii kurumsalların hızlı benimsenmesini etkileyen birçok sebep var. Peki, birçok şirketi bir zamanlar uzak durdukları varlık sınıfını benimsemeye iten en büyük etken neydi? Cevap şöyle: çok düşük faiz oranları ve yükselen enflasyon.

İlgili – Tesla’nın Bitcoin serveti araç satışlarından daha kazançlı

Neden Fed’in mevcut para politikası kripto paraların yararına?

Bu hafta Çarşamba günü ABD merkez bankası Federal Rezerv (Fed) yaptığı açıklamada, faiz oranlarını mevcut seviyede tutacağını bildirdi. Ayrıca aylık bazda 120 milyar dolar varlık alımları da devam edecek. Fed ekonomik durumu ise şöyle değerlendirdi:


“Aşılarda kaydedilen ilerlemenin ve güçlü politika desteğinin ortasında, ekonomik faaliyet ve istihdam göstergeleri güçlendi. Salgından en olumsuz etkilenen sektörler zayıf kalıyor ancak iyileşme gösteriyor.”

Covid-19 salgını konusunda kaydedilen pozitif gelişmeler ve para arzının hızla genişlemesi ile Fed’in uzun vadeli yüzde 2 enflasyon hedefi muhtemelen yolunda gidiyor. ABD merkez bankası şöyle diyor: “Genel finansal koşullar uyumlu kalıyor. Bu da kısmen ekonomi, ABD haneleri ve işletmelerine kredi akışını desteklemek için yapılan politika önlemlerini yansıtıyor.”

Bu kripto piyasaları için pozitif bir haber. Çünkü yükselen enflasyon ve zayıflayan dolara karşı önlem arayan kurumsallar kripto para ve dijital varlıklara yönelmeye devam edecek. Çünkü Fed yaptığı açıklamada, para politikasının “uyumlu” kalacağını bildirdi. Bu da kısa vadede enflasyonla mücadele için faiz oranını artırmayacağı anlamına geliyor.

Microstrategy, Square ve Tesla gibi şirketler ise bilançolarında nakit yerine Bitcoin’i tercih ettiler. ABD merkez bankası belirsizliği gidererek gevşek para politikasına devam ediyor. Böyle bir ortamda kripto piyasası için gelecek parlak görünüyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Fed’in değişmeyen para politikası kripto sektörünü nasıl etkiler?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.