FED faiz kararı sonrası piyasalarda şok! Peki Bitcoin ne olacak?

İşte son Bitcoin yükselişinin arkasındaki temel faktör!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaklaşık 2 gün devam eden FED toplantısı sonrası, nihayet Ocak 2022 faiz kararı belli oldu. Karar öncesi piyasaları etkisi altına alan ılımlı hava, Bitcoin’e de yaradı. Ancak Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalar, piyasalarda şok etkisi yarattı. Peki Bitcoin neden düştü? Bundan sonra Bitcoin ne olacak?

ABD Merkez Bankası faiz kararı sonrası Bitcoin ne olacak?

ABD Merkez Bankası (FED)’nın faiz kararı ve açıklaması piyasaya yön vereceği için, dün akşam dünya çapında piyasaların gözü bir kez daha FED’e çevrildi. 

FED’in faiz kararı dolar, altın, emtia ve hisse senetleri kadar Bitcoin (BTC)’i de etkileyeceği için, kripto yatırımcılarının da gözü kulağı FED’den gelecek bu haberdeydi.

Karar öncesi piyasaları etkisi altına alan ılımlı hava ile birlikte, Bitcoin büyük düşüş sonrası kayda değer bir toparlanma gördü. Ve yaklaşık %5 artışla 38.500 dolara kadar yükseldi.

FED faiz kararı sonrası piyasalarda şok! Peki Bitcoin ne olacak?

 

ABD Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Ve faiz oranlarını yüzde 0,00-0,25 olarak bıraktığını duyurdu. Ancak ABD merkez bankası mart ayında faiz oranlarını artıracağını söyledi.

Ayrıca FED tarafından alınan kararın metninde, faizleri yakın bir tarihte artırmanın uygun olacağı belirtilirken; tahvil alım programının ise mart ayı başlarında sona erdirileceğine yer verildi.

Crypto Index Tracker açıkladı: Son çöküşten en çok etkilenen kripto ekosistemi...

Kripto para piyasasından 116 milyar dolar buhar oldu!

Kripto paralar, FED tarafından yapılan son açıklamanın ardından, çok geçmeden düşüş trendine yeniden devam etti.


Kripto piyasalarının toplam değeri son 24 saat içinde yaklaşık %3,3 oranında düşüş kaydederek, 1,70 trilyon dolara geriledi. Son 12 saat içinde, satışlar devam ederken; piyasalardan 116 milyar dolar daha uçtu.

Toplam piyasa değeri şu anda son altı ayın en düşük seviyesinde. Yani en son ağustos başında görülen seviyelere geri döndü. Dahası 2022’nin başından bu yana, kripto piyasaları %26 oranında düşüş gördü. Ve bu da kripto ekosisteminden yaklaşık 600 milyar dolarlık bir çıkış anlamına geliyor.

CoinGecko verilerine göre, Bitcoin %4,4 düşüşle 35.776$’a gerileyerek düşüşe öncülük ederken, Ethereum da benzer bir kayıpla, 2.371$’a düştü. Kripto piyasasının geri kalanında ise daha büyük kayıplar verildi. Solana, Terra, Polkadot ve Avalanche gibi birçok kripto %8-10’luk daha büyük düşüşler gördü.

Merkez Bankası faiz oranlarını mart ayında yükseltecek!

Bunlar, yüksek enflasyon oranlarına yol açan pandemi kaynaklı politikaları tersine çevirmeye yönelik çabaların bir sonucu olarak görülüyor. Nitekim Amerika’da şu anda enflasyon son kırk yılın en yüksek seviyesinde. Dahası %7’lik enflasyon oranı, Fed’in %2’lik hedefinin çok çok üzerinde. Bu da tüketicilere ciddi anlamda zarar veriyor.

Dün akşam, ABD merkez bankası mart ayında bir dizi faiz artırımına başlayacağını açıkladı. Ve piyasalardaki satışlar da ABD Merkez Bankası’nın bu son açıklamasıyla tetiklendi. 

Faiz oranlarını artırmak, merkez bankasının yüksek enflasyonla mücadele etmek için kullandığı araçlardan biridir. Raporlara göre, Fed Başkanı Jerome Powell, “Mart 2020’den bu yana sıfıra sabitlenen faiz oranının yükseltilmesinin, yüksek fiyatların sabitlenmesini önlemeye yardımcı olacağını” söyledi.

Bu arada SEC’e kayıtlı bir yatırım danışmanı olan The Future Fund’un ortağı Gary Black, bu kararın düşüş anlamına gelmediğini belirtti:

“Fed, mart ayında daralmanın sona ermesiyle birlikte, yakın zamanda faiz oranlarını artırmaya başlayacağının sinyalini verdi. Ve bilanço zamanlamasından bahsetmedi. Özetle, Fed önceki söylemlerinde herhangi bir değişiklik yapmadı. Piyasada yılın başından bu yana devam eden büyük satışlardan sonra, bu oldukça pozitif bir sinyal .”

Ancak hisse senedi ve kripto traderleri Gary Black ile aynı fikirde görünmüyor. Dünyanın dört bir yanındaki büyük endeksler de haberlerden olumsuz etkilendi.

MarketWatch’a göre S&P 500 %2,25 düşerken; Nasdaq %3,75 değer kaybetti. Asya’daki tüm büyük borsalar da bu sabah kırmızı renkteydi.

 Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
FED faiz kararı sonrası piyasalarda şok! Peki Bitcoin ne olacak?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.