1. Home
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Facebook’un kripto para projesine ne oldu?

Facebook’un kripto para projesine ne oldu?

Facebook’un kripto para projesine ne oldu?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.
Geçtiğimiz dönemlerde Facebook’un kripto para projesine dair haberler yayınlanmıştı. Bu konu ile alakalı Facebook yöneticileri ketum davranıyorlar ve pek ayrıntı vermiyorlar. En son Facebook’un Stellar ile ortak çalıştığı dedikodusu yalanlanmıştı.

Facebook’un kripto para projesine yönelik merak

Mayıs 2018’de Facebook, blockchain teknolojisi ve kripto paralarla ilgilendirdiğini duyurmuştu. Facebook’tan bir ekip, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberh tarafında kripto paraların pozitif ve negatif yönlerini incelemeleri için görevlendirilmişti. Facebook’un kripto para projesine dair çalışmaları gizli tutuluyor ve açık bilgilendirilmeler yapılmamaktadır.

Yakında zamanda Facebook’un üst düzey yöneticilerinden David Marcus’un, Facebook’un blockchain bölümüne yönetici olarak atandığı duyuruldu. Marcus’un görevi: “Sıfırdan başlayarak Facebook’un blockchain’den nasıl faydalanacağını araştırmak” olarak belirlendi.

Ancak şu kadarını bilmekteyiz ki:

Facebook, sosyal mesaj uygulaması WhatsApp üzerinden para transferine imkan tanıyan bir hazırlık içerisinde. WhatsApp’a ait Tether gibi istikrarlı bir token üretecekler. Geçtiğimiz yıl Hindistan’da karşılıklı para transferi uygulamasını başlatmışlardı. WhatsApp’ın dünya geneli 2 milyarın üzerinde kullanıcısı vardır. Böyle bir uygulama, kripto paraların iyice yaygınlaşmasına hizmet edecektir.

WhatsApp’ın kripto parasını dolar yada bir para sepetine sabitleyerek istikrar kazandırmayı planlıyor. Facebook, WhatsApp’ın popülerliğini kullanarak uluslararası ödemeler piyasasından pay almaya çalışıyor. Bu açıdan Ripple’a rakip olabilir. Uluslararası ödemeler aracı olarak Ripple için aşağıdaki haberlerimize göz atabilirsiniz.

Ripple rekabeti Swift CEO’sunu koltuğundan etti

2018 Ripple teknolojisinin öne çıktığı yıl oldu

Değerli okuyucularımız hatırlayacaktır. Facebook site güvenliği sorunları yaşayan bir sosyal medya ağıdır. Facebook kullanıcılarının bilgilerinin çalındığı ile alakalı haberleri sıklıkla duymaktayız. Blockchain teknolojisi, Facebook’un güvenlik zaaflarını önleyeceği beklenmektedir.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak