1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Facebook Diem’in baş ekonomistinden önemli açıklamalar!

Facebook Diem’in baş ekonomistinden önemli açıklamalar!

Facebook Diem’in baş ekonomistinden önemli açıklamalar!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Facebook Diem’in baş ekonomisti Christian Catalini, Consensus 2021’de Diem’e ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde.

Facebook Diem’in baş ekonomistinden önemli açıklamalar

Diem’in (eski adıyla Libra) baş ekonomisti Christian Catalini, kısa süre önce açıklanan Diem USD stablecoininin ABD Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) veya dijital dolar verene kadar yalnızca geçici bir adım olarak tasarlandığını söyledi.   

Yakın zamanda proje merkezini İsviçre’den ABD’ye taşımaya karar veren Facebook’un Stablecoin’i Diem’in yıl sonuna doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor. Catalini, Consensus 2021 programında konuştu. Catalini Diem’in Fed tarafından çıkarılacak bir dijital dolar olması durumunda kaldırılacağını belirtti.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

“Fed tarafından çıkarılan dijital dolar gibi bir para olursa, Diem doları ortadan kaldırabiliriz. Bunun istikrar, para değerin korunması ve makroihtiyati politika ile ilgisi var. Bunu değiştirmek istemiyoruz. Aslında hem yerel hem de küresel olarak tüketiciler için kullanımı hızlandırmak için bu altyapıyı geliştirmek ve bundan yararlanmak istiyoruz.”

Catalini ayrıca Diem’in tabilcoin’i destekleyen rezervlerin faiz gelirine güvenmeyeceğini belirtti. Rezervler esas olarak 90 günden daha kısa vadeli hazine tahvilleri şeklinde olacak. Diem işlem ücretlerinden düşük bir gelir elde edecek ve işlem ücretlerinin düşük olacağı belirtiliyor.

Diem, birlikte çalışabilirlik, artan rekabet ve tüketici tercihi nedeniyle daha büyük bir cüzdanla rekabet edebilecek küçük bir cüzdan öngörüyor. 

Gizlilik ve rekabet konusundaki eleştirilerede değinen Catalini, gizliliği genişleteceklerini ifade etti.

 “Diem’de, tasarım gereği gizlilik olacak ve ayrıca ağdaki rekabetin bir boyutu olarak mahremiyeti teşvik etmek istiyoruz.”

Kaynak

Etiketler: