Ethereum’u olanlar için Merge öncesi dolandırıcılık uyarısı

ethereum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolandırıcıların Ethereum’un Birleşmesi konusunda sizi kandırmaya çalışması mümkün. Sahte ETH 2.0 tokenleri ve kötü niyetli token airdroplarının yanı sıra, kripto kullanıcıları da cazip stake getirileri sunan stake havuzları konusunda dikkatli olmalı.

Ethereum için scam alarmı

PolySwam CEO’su Steve Bassi, dolandırıcıların acemi kripto kullanıcılarına yönelik yeni dolandırıcılık başlatmak için Ethereum Merge etrafındaki heyecanı kullanmalarının muhtemel olduğu konusunda uyardı. Ethereum Merge‘in önümüzdeki 24 saat içinde gerçekleşmesi bekleniyor. PolySwarm’ın kurucusu ve CEO’su Steve Bassi, yaptığı açıklamada, bu dolandırıcılıkların sahte ETH 2.0 tokenleri, hileli madencilik havuzları ve sahte airdroplar şeklinde gelebileceğini söyledi. PolySwam, siber güvenlik uzmanlarını ödüller aracılığıyla projelere ve şirketlere bağlayan merkezi olmayan bir siber güvenlik pazarıdır.

ethereum

Sahte bahis havuzlarına dikkat etmek gerekiyor. Ethereum yükseltmesi, mevcut iş kanıtı (PoW) konsensüs mekanizmasından hisse kanıtına (PoS) geçişi işaret ediyor. Bassi, birçok Ether (ETH) sahibi için, bağımsız bir doğrulayıcı olmak için gereken 32 ETH’ye sahip değillerse, bir stake havuzuna katılmanın, stake ödüllerinden elde etmenin tek yolu olacağını söyledi. Analist “Stake etme, kripto topluluğunun çoğu için oldukça yeni bir kavram ve elinizde 32 ETH yoksa, ETH’nizden bir getiri elde etmek için stake havuzlarından birine katılmanız gerekecek” dedi.

Ancak Bassi, genellikle kullanıcıların ETH’lerini yatırmalarını ve kontrollerinden vazgeçmelerini gerektirdiğinden, havuzlanmış stake sağlayıcılarının “kendi risklerini üstlendiği” konusunda uyardı. Bassi, “çok çekici şartlar sunabilen” yeni havuzların katılanları etkileyecek “dolandırıcılıklar” gerçekleştirebileceğini söyledi. Bassi: “Bu risk bugün DeFi platformları/havuzları ve tokenleri ile var, ancak Birleştirme dolandırıcılara birlikte çalışacakları yeni bir alan verecek” dedi.

Yükseltme dolandırıcılığı

En yakın tehditlerden biri, kullanıcıları yeni Ethereum zincirine geçiş kisvesi altında sahte işlemler imzalamaya veya özel anahtarlarıyla ayrılmaya kandırmaya çalışan dolandırıcıları içeriyor. Bassi, hisse kanıtına yükseltmenin şeffaf olması gerektiğini ve bir kullanıcının ETH tabanlı tokenlerini taşımak veya korumak için herhangi bir şey yapması gerekmediğini yineleyerek şunları kaydetti: “Dolandırıcıların, kullanıcıların zincirleri taşımak için bir şeyler yapması gerektiğine dair bazı yanlış iddialara dayanarak, kullanıcıların sahte işlemleri imzalamasını ve/veya özel anahtarları sızdırmasını sağlamaya çalıştığını göreceğiz.”

 ethereum

Bassi, kullanıcıları sahte bir airdrop almak için işlem mesajlarını imzalamaya veya kimlik avı sitelerini ziyaret etmeye ikna eden “sahte airdroplar” şeklinde gelecek bir başka olası saldırı vektörü olacak diyor. Analist: “ETH Birleşmesi, bu dolandırıcıların iyi bilinen, ekonomik açıdan değerli, airdrop vaat eden projeler gibi görünmeleri için iyi bir bahane olacak. Bu airdrop’lar büyük olasılıkla kullanıcıları ETH’lerinden, özel anahtarlarından ve/veya hazırlanmış işlem imzalama girişimlerinden kaçabilecekleri bir kimlik avı sitesine yönlendirecektir” diyor.


Ethereum Vakfı, yaklaşmakta olan Merge’i “Ethereum tarihindeki en önemli yükseltme” olarak nitelendirdi ve geçiş sırasında kullanıcılardan yararlanmaya çalışan dolandırıcılıklara karşı kullanıcıları “yüksek alarmda” olmaya çağırdı. ETH2 veya ETH 2.0 coin diye bir şey olmadığı konusunda defalarca uyardı. Önceki test ağlarındaki deneyim göz önüne alındığında, çoğu izleyici tarafından yükseltmenin başarılı olması bekleniyor, ancak Bassi, dolandırıcıların veya bilgisayar korsanlarının sistemi oynamanın bir yolunu bulma şansının hala olabileceğini söyledi.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ethereum’u olanlar için Merge öncesi dolandırıcılık uyarısı
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.