Ethereum Merge öncesi Çinli madenciden alternatif hardfork girişimi

ethereum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum Merge hakkında gelişmler devam ediyor. Bir grup Ethereum madencisi, The Merge’den sonra operasyonlarına devam etmek için Ethereum’u çatallamayı planlıyor. Fork için henüz resmi bir duyuru yapılmamış olsa da, neler olabileceğine dair önemli detaylar burada.

Ethereum Merge’e  paralel olarak gerçekleştirecekler

Önümüzdeki hafta Ethereum, ağın daha enerji verimli olmasına yardımcı olmak için iş kanıtı konsensüs mekanizmasını hisse kanıtı olarak değiştiren bir yükseltme olan The Merge’i yaşayacak. Proof of Work’ten Proof of Stake’e yükseltme, yıllarca süren geliştirme çabalarının bir sonucu ve Ethereum topluluğundan destek almış durumda. Ancak, çalışma konsensüsünün kanıtını ortadan kaldırmak için daha geniş bir coşku olsa da, The Merge’den herkes memnun değil.

Bir grup Ethereum madencisi, madencilerin faaliyetlerine devam edebilecekleri çatallı bir zincir oluşturmayı planlıyor. Madenciler bu zinciri, hisse kanıtı zincirinden ayrı olarak çalıştıracaklar. Fork için henüz resmi bir duyuru yapılmamış olsa da, neler olabileceğine dair önemli detaylar geliyor.

ethereum

Madenciler liderliğindeki bu çatal için tartışma, ana Ethereum zinciri için bir hard fork öneren etkili bir Çinli madenci olan Chandler Guo ile Temmuz ayında başladı. Guo, Twitter’da “Ethereum’u bir kez çatalladım, tekrar çatallayacağım” dedi. Fork ile madenci, madencilerin diğer zincirlere geçmeye zorlanmak yerine Ethereum’un geçişinden sonra bile operasyonlarına devam etmelerine izin vereceğini iddia etti.

Bildirildiğine göre, büyük ölçüde anonim kalan Guo ve destekçileri, Ethereum ağının bu çatalını gerçekleştirmek için çalışıyorlar. ETHPoW ekibi tarafından yayınlanan bir blog gönderisine göre, bu planlı çatallanma Eylül ayında The Merge ile aynı zamanda gerçekleşebilir.

Son zamanlarda, ETHPoW ekibi çatala nasıl hazırlanmaya başladığını belirtti. “Zorluk bombasını” ortadan kaldırmak için Ethereum istemci yazılımı Geth’i değiştirdi. Bu mekanizma, Ethereum çekirdek geliştiricileri tarafından blok madenciliği yapmayı çok daha zor hale getirmek için tasarlandı ve madencilerin The Merge’i kesintiye uğratmasını önledi.

Ayrıca ekip, çatal kodunu test etmek için Iceberg adlı bir test ağı başlattı. Uygulama ön uçlarının blok zincirine çalışması ve bağlanması için bir zincir kimliği ve uzaktan çağrı prosedürü (RPC) sunucuları oluşturdu. Son olarak, ekip, her iki zincirde de eşit olarak uygulanan işlemlerin riskini azaltarak yeniden oynatma koruması eklediğini iddia ediyor – bu büyük bir güvenlik riski olurdu.


ethereum

Bu, NFT’leri de etkileyecektir

Çatallı zincir, çatallanma sırasında ana ağdan kopyalanan tüm akıllı sözleşmeleri içerecek ve bu, pratikte geliştiricilerinin Ethereum tabanlı uygulamaları yeniden oluşturmasına izin verebilir. Ancak çatal, bu uygulamaları oluşturan geliştiricilerin hiçbirini bir araya getirmeyecek ve onları korumak için orada olmayacaklar. Bu, herhangi bir Ethereum çatalının düşük başarı şansına sahip olduğu endişelerini artırdı.

Ethereum çatallanırsa (iş zincirinin ayrıldığının bir kanıtı gibi), Ethereum’un “durumu” onunla transfer olmaz. Compound’un kurucu ortağı Robert Leshner, Twitter’da yaptığı açıklamada, çataldaki her stabilcoin ve DeFi uygulamasının hemen başarısız olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Ayrıca, birçok kripto projesi madenci liderliğindeki çatalı desteklemiyor.

OpenSea’den, NFT pazarının ETHPoW çatalını yerleştirmeyi planlamadığını söylediği başka bir duyuru geldi. Zincirdeki NFT’lere platformunda hizmet verilmeyeceğini doğruladı. Benzer bir yorum Bored Apes Yacht Club NFT koleksiyonunun yaratıcısı Yuga Labs tarafından da yapıldı. NFT yaratıcısı, NFT’lerinin ETHPoW çatalındaki kopyalanmış sürümlerini tanımayacağını açıkladı.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ethereum Merge öncesi Çinli madenciden alternatif hardfork girişimi
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.