BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ethereum’un gündeminde ki Plasma cash ve Plasma teknolojisi nedir?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Ethereum’un gündeminde ki Plasma cash ve Plasma teknolojisi nedir?

Ethereum’un gündeminde ki Plasma cash ve Plasma teknolojisi nedir?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Plasma cash ve plasma teknolojisi nedir? Vitalik Buterin, blockchain teknolojisinin karşılaştığı en büyük zorluklardan bazılarına bir çözüm olarak kripto para dünyasında Plasma ve Plasma Cash’i geliştirdi. Ölçeklendirme, güvenlik ve doğrulama, blockchain teknolojisinin ortaya çıktığı alanı uzun süre etkileyen ve potansiyel yatırımcıların akıllarında şüpheler uyandıran nitelikler olarak karşımıza  çıkıyor.


Plasma Cash ve Plasma teknolojisi Nedir

 

plasma-cash-plasma-teknolojisi-nedir?

2017 yılında, Lightning Network’den Buterin ve Joseph Poon tarafından yazılan bir makale Plasma: Ölçeklendirilebilir Özerk Akıllı Sözleşmeler başlığıyla internette yayınlandı. Ama, kripto para dünyasında Plasma nedir? Ayrıca, Plasma Cash nedir? En önemlisi, iddia ettiği gibi blockchain teknolojisine özgü bazı problemleri çözebilir mi?

 

Kripto para dünyasında Plasma ne anlama geliyor? 

Plasma, özünde, orjinalini bozmayarak, kök blok zincir ile uyumlu olarak hareket eden bir ikincil blok zincir sistemidir. Birincil ve ikincil blok zincirlerin bütünlüğünü koruyan bir dizi akıllı sözleşmeler yoluyla gerçekleştiriliyor. Hırsızlık, dolandırıcılık ve büyük çaplı hackler gibi beklenmedik olayları hesaba katarak, kök zincirinin değişmezliğini korumak için birlikte çalışıyorlar.

Bitcoin ve Ethereum, kullanıcı işlemleri ile ilgili tüm bilgileri saklayan ve doğrulayan kök blok zincirlerinin örnekleri. Ancak, Plasma bu kök zincirlerine hız, güvenlik ve ölçeklenebilirlik katan ikincil bir blok zincir olarak hareket ediyor. Temel olarak, kök zincir, Plasma zincirine iş yönlendirebiliyor ve herkes daha fazla iş yapabiliyor.

Bir kripto para dünyasında Plasma operatörü, işlemleri doğrulamak, kötü amaçlı aktörleri engellemek veya bir hücrenin zincirdeki değerini azaltmak için kök zincirini kontrol noktası olarak kullanabilir. Kısaca, Plazma, bir kök blok zincirine güvenlik, hesap verebilirlik ve ölçeklenebilirlik katan küçük bir blok zinciridir.

İlginizi çekebilir: Güncel Bitcoin ve Kripto Para Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır?

Kripto para dünyasında Plasma teknolojisi nasıl çalışır?

 Plasma blok zincirinin görevi, işlemlerin doğruluğunu değerlendirmek ve böylece kök blok zincirinin bütünlüğünü sağlamaktır. Plasma blok zinciri tarafından sahtekarlık tespit edilirse, kötü işlem köküne atılır ve cezalandırılır. Görevleri Plasma blok zincirine aktarır ve kök blok zincirinin işlediği aynı işlem verileri üzerinde çalışmak zorunda kalmaz. Aslında, bu veriler hiç paylaşılmaz. Plasma bir tür dedektif gibi davranır, daha önce toplanmış olan işlemlerin karışıklığını toparlar ve blok yaratıcının cezalandırılabilmesi için sahtekar blokları kök blok zincirine döndürür. Plasma bir kök zincirinin bölünmesine ve ele geçirilmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, bu sadece aktörleri cezalandırmak için değil, aynı zamanda kullanıcıların kendi özel tokenlerini belirlemelerine izin vererek daha fazla gönül rahatlığı sağlamak için de kullanılır.

 Ölçeklenebilirlik Soruları

 Yani Plasma’nın ne olduğunu biliyoruz, ama bu ölçeklendirme ve güvenlik zorluklarına nasıl yardımcı oluyor? Kök blok zincirini hileli aktörlerden izole ederek ve işlemleri kök zincirinden ziyade Plasma zinciri üzerinde ele alarak daha fazla veri her ikisi tarafından işlenebiliyor. Tabii ki, Plasma, blok zincirindeki birçok gelişme gibi, her derde deva değil. Sadece kuadratik ölçeklemeye izin veriyor.

Plazma, geleceğin “dünya bilgisayarı” platformunu geliştirebilmek için için üslü rakamlarla büyümeyi de desteklemek zorunda. Plasma’nın içine girdiği problemlerden biri, ortam güvenliği sağlamak için Plasma bloklarının kök blok zinciriyle birlikte indirilmesi gerektiğidir. Bu, bilgi işlem gücü ve ağ kaynakları üzerinde açık bir tahliye anlamına geliyor.

Plazma Cash işlemleri

Artık Plasma cash ve plasma zincirlerini biliyoruz, Plasma Cash’e geçebiliriz. Plazma’nın katlanarak ölçeklenmesi için Buterin, her depozite benzersiz bir kimlik vererek yeni bir coin yaratma fikri geliştirdi. Bu geri ödenemez coin kök zincirdeki net depozit miktarını temsil ediyor. Bu coin daha sonra blok zincirindeki belli bir kullanıcıya kadar izlenebiliyor. Yani, paranızı yatırdığınızda, onu her zaman zincirdeki yerine ve taşıdığı değere göre tanımlayabileceksiniz. Bu şekilde coininizle ilgili aktiviteleri her zaman takip edilebileceksiniz.

Bireysel Kullanıcılar için Bireysel Coinler ne anlama geliyor?

Plasma Cash’in avantajlarından biri, müşterilerin artık sadece depozitleriyle ilgili blokları indirebilecek olmasıdır. Bu şekilde, müşterilere transfer etmek için gerekli olan veri miktarını azaltan tüm plazma bloğunu indirmeleri gerekmeyecek. Her şeyden önce, blok zincire katılan herkesin blok zincir üzerinde yer alan tüm bilgilere kapalı olması gereksiz. Plazma Cash ile, tüm kullanıcıların ihtiyacı olan şey Merkle ağacı üzerindeki kendi verilerini kanıtlamak.

Bir Merkle Ağacı da bir hash ağacı olarak da biliniyor. Temel olarak, bunun anlamı, içeriğin büyük miktarlarda veri ile doğrulanmasını sağlayan bir şifreleme ispat mekanizması olması. Bir kullanıcı verilerini Merkle Ağacı üzerinde kanıtlamışsa, bu, bu verilerin doğrulanmış sahibi olduklarını ve tokenlerini aktarmak veya sistemden çıkmak için doğrulama gerektiğini ifade eder.

Açıkçası, kripto para dünyasında Plasma cash ve plasma, ölçeklenebilirlik konusunu ele aldı çok güzel ama blok zincirin güvenliği için ne yapıyor?

Plasma cash ve plasma doğrulama doluyla güvenlik

Plasma Cash’in yeni coin kimlikleri yarattığı göz önüne alındığında, her coinin geçmişi ile birlikte aktarılması gerekiyor. Bu da hem değer hem de sahiplenmeyi garantilemek için, o token için bir sahiplik zinciri gibi davranmayı gerektiriyor.

Ayrıca, her bir coin belirli bir kullanıcıya tanımlandığı için, coin çalma teşebbüsü ve belirli bir kullanıcıya yönelik olup olmadığı çok açık belli oluyor. Bu durum da kullanıcılara kendi özel şikayetlerini ele alma fırsatı veriyor. Bu uygulama, belirli bir tehdit veya kurbanı izole etme kabiliyeti olmayan diğer blok zincirlerden çok farklı bir durum. Bu, tüm blok zincirin tek bir kötü oyuncudan ziyade topluluğun güvenini azaltan bir saldırıdan muzdarip olduğu anlamına geliyor

Ayrıca, kullanıcı kendi özel coininin geçmişi ile donanmış durumda, bu nedenle kötü niyetli bir oyuncu, hak sahibi tarafından fark edilmeden parayı çekemez. Böylelikle kök zincir, kullanıcı ve topluluk, çatışmayı izole ederek ve anlaşmazlığın çözülebileceği bir mekanizma sağlayarak korunmakta.

 Zincirden çıkmak

Ama, ya kendinizi blok zincirden tamamen silmek isterseniz? Neyse ki, belirli bir coininizi tanımlayabilir ve sistemden kaldırabilirsiniz. Artık her bir coin, yalnızca size özel bir isimle yeniden markalandırıldığına göre mülkünüz olarak tanımlayabilirsiniz.

Plasma çıkışı, kullanıcıların zinciri bozmadan sistemden paralarını almasını sağlar. Bunun da ötesinde, bir Plasma çıkışı, bir çıkış parolası otomatik olarak yayınlar ve kişiyi uygun bir tokenle çıktıklarını doğrulatmaya zorlar.

Bu, daha önce çıkarılmış bir coini veya geçersiz bir tarihe sahip bir coini çıkarmayı engeller. Aynı zamanda, parayla kaçmak için çıkış testini geçmek zorunda kalacak olan hackerların yoluna büyük bir engel de koyuyor.

Devrim Devam Ediyor

Plasma cash ve plasma, halihazırda devrim niteliğinde olan  blok zinciri alanını geliştirecek şekilde ayarlanmış. Ancak, her bloğun Merkle kökünü yayınlarken, işlemleri kök zinciri üzerindeki plazma bloklarına toplayan Plasma operatörleri tarafından yürütülüyor.

Birçok tasarım olsa da, merkezi Plasma operatör modeli, anında ekonomik kesinliğe olanak tanıyor, yani merkezi operatör, kullanıcıya işlemlerinin blokta yer aldığına dair bir garanti verebiliyor. Merkezi operatörler, kullanıcı güvenini arttırmak için, sistemi kandırmaya çalışanlara karşı da bir bağ kuruyor. Bu sistem, kullanıcıları, geçersiz çıkışlara izin verdikleri için  cezalandırarak kötü işlemlerden korumuş oluyor.

Günün sonunda Plasma cash ve plasma, bir yan zincirde token tarihini korurken sahipliğini takip eden ölçeklendirme çözümleri. Bu durum, kullanıcıların varlıklarının çalınamayacağı veya yok edilemeyeceğini bilerek rahat etmelerini sağlıyor. Bu durum, blockchain teknolojisiyle tüm güvenlik, ölçeklenebilirlik ve doğrulama sorunlarını çözmese de, daha fazla ilerleme için bir platform imkanı sunuyor.

Plasma cash ve plasma teknolojisinin sektöre çözüm olabileceğini düşünüyor musunuz?

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.