fbpx
  1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriEthereum Haberleri
  3. Ethereum neden yükseldi? %450’lik dev artışın sırrı ne?

Ethereum neden yükseldi? %450’lik dev artışın sırrı ne?

Ethereum neden yükseldi? %450’lik dev artışın sırrı ne?
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum fiyatı bugün yaklaşık %10 daha yükselerek, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 4.168$’a dokundu. Peki Ethereum neden yükseldi?

Ethereum neden yükseldi? Yükselişin arkasında ne var?

Ethereum (ETH) fiyatı bugün yaklaşık %10 daha yükseldi ve 4.168 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Ethereum 4000 doları aşarken, borsalarda devasa miktarda short pozisyon tasfiye edildi. Peki Ethereum neden yükseldi?

(Yazımızı yayına hazırladığımız sırada ETH, 477 milyar dolarlık piyasa değeri ile 4078 dolardan işlem görüyor.)

2021’in başından beri Ethereum müthiş bir yükseliş trendinde. ETH yılın başından bu yana %450’den fazla değer kazandı. Sadece geçen hafta %30’un üzerinde değer kazandı ve bugün ise yeni ATH’ler (tüm zamanların en yüksek seviyeleri) kaydetti.

Ethereum neden yükseldi? %450'lik artışın sırrı ne?

 

Bu arada CryptoQuant’a göre, türev borsalarında 15 milyon doların üzerinde ETH short pozisyonu likid oldu.

Bu parabolik yükselişin ardındaki en önemli nedenlerden biri de ABD’deki kurumsal alıcılardan kaynaklı yoğun talepti. Bu talep artışının bir sonucu olarak, ETH rallisi büyük bir ivme kazandı. Örneğin, yalnızca Coinbase Premium’da, geçtiğimiz hafta çok büyük miktarlarda ETH çekimleri gerçekleşti.

Popüler kripto analisti Ki Young Ju da kurumsal talebe dikkat çekiyor ve mevcut boğa rallisinde Ethereum satmanın çok yanlış bir hareket olduğunu ifade ediyor:

“Şu an, ETH satmak uzun vadede iyi bir fikir değil. ABD’li kurumsal yatırımcıları takip edin, onların yaptıklarını yapın tersini değil. “

Ethereum (ETH) türev ürünlerine olan talep de son aylarda arttı. VanEck, artan kurumsal talebi gerekçe göstererek, cuma günü ilk ABD merkezli Ether ETF’si için başvuru yaptı. Bu arada, geçen ay piyasaya giren, Kanada’nın Purpose Ether ETF ve CI Galaxy Ethereum kayda değer bir fon akışı gördü.

Ethereum Bitcoin hakimiyetini tehdit ediyor!

Bugün tüm zamanların yeni zirvesi ile Ethereum’un kripto piyasasındaki hakimiyeti %19.1’e yükselirken, Bitcoin Hakimiyet Endeksi %44’ün altına düştü. 

Geçtiğimiz hafta, Bitcoin fiyatı, 55.000 dolarlık pivot seviyesinin üzerine çıktı. BTCUSD paritesi 55.000$’ın üzerinde güçlü bir destek oluşturdu ve son zamanlarda yeniden yükselişe geçti.

56.500 dolarlık direnç bölgesinin ve 100 basit hareketli ortalamanın (4 saatlik grafik) üzerine çıktı. Bununla birlikte, Ethereum’da 3.500 doların üzerinde yaşanan son hareket göz önüne alındığında, ETH’ye kıyasla daha zayıf bir performans gösterdi.

Dahası, 2021’in başında bu yana da ETH, BTC’den daha iyi performans gösterdi. Bitcoin, bugüne kadar %100 değer kazanmış olsa da Ethereum, %450’lik bir kazanım ile 4,5 kat daha fazla değer kazandı.

Ethereum fiyat artışı, borsalardaki ETH arzında yaşanan düşüşler, DeFi’nin yükselişi, ETH 2.0’a yatırılan mevduatlardaki artış, daha düşük gaz ücretleri gibi güçlü temel dinamiklerle de desteklendi.

Son olarak; yaklaşan Ethereum EIP-1559 protokol güncellemesi, dolaşımdaki ETH arzını daha da azaltacak. Piyasa analistleri, bu yılın sonunda ETH fiyatının 10.000$’a çıkacağını tahmin ediyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: