BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ethereum madencileri isyanda
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Ethereum madencileri isyanda

Ethereum madencileri isyanda
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum işlem ücretleri dramatik düşüş içerisinde. Birkaç hafta önce ETH madencileri rekor düzeyde işlem ücreti geliri elde ediyordu. Şimdi ise işlem ücretleri ile birlikte hacim ve işlem gören ETH miktarları da önemli ölçüde düşüş yaşadı.


Ethereum madencileri kepenk kapatabilir

Ortalama Ethereum (ETH) işlem ücreti geçen ay 12 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı. Bu da trader ve ETH kullanıcıları için büyük bir sorun oluşturuyordu. Sonuç olarak ise Ethereum madencileri de rekor düzeyde işlem ücreti kazancının keyfini sürmüştü. ETH madencileri sadece Eylül ayında 166 milyon dolar işlem ücret kazanmıştı.

Şimdi ise durum büyük oranda normale döndü. Glassnode’un verilerine göre, Ethereum madencilerinin kazandığı işlem ücreti 17 Eylül’de 42,763 ETH ile zirve yapmıştı. Dün ise 5,989 ETH’e düştüğünü görüyoruz. Bu da üç haftadan daha kısa bir zamanda yüzde 86.2’lik bir düşüş anlamına geliyor.

Aynı şekilde işlem başına alınan ortalama ücret de benzer bir düşüş yaşadı. 17 Eylül’deki 11.62 dolar zirvesinden dün 2.1 dolar seviyesine kadar düştü. Bu da Ethereum blockchaini kullanımını daha ucuz yapıyor.

Ethereum madenciliği: Ethereum işlem ücretleri yüzde 85 düştü

Geçen ay Ethereum madencilerinin kazandığı işlem ücreti grafiği – Glassnode

İlgili – Ethereum madenciliği rehberi: Ethereum nasıl üretilir, evde Ethereum madenciliği nasıl yapılır?

Son birkaç haftada düşen sadece işlem ücretleri değil. Ethereum ağındaki işlem sayısı da önemli ölçüde düşerek dün 935,000 dolara gerçekleşti. 17 Eylül’deki 2020 zirvesinde yapılan 1.31 milyon işlem sayısından yüzde 29.2 düşüş demek.

Ayrıca bu işlemlerde taşınan değer de çok daha fazla düştü. 17 Eylül’deki 6.5 milyon ETH’den yüzde 74 düşerek dün 1.7 milyon ETH’ye geriledi.

Öyle görünüyor ki Haziran ile Eylül arasında Ethereum işlem ücretlerinin hızla yükselmesi merkezsiz finans (DeFi) sektöründeki hızlı büyüme ile yakından ilgili. Çünkü söz konusu dönemde Uniswap, Curve, Aave ve YAM gibi çeşitli getiri çiftçiliği projelerinin büyük bir ilgi görmesine şahit olmuştuk. Ethereum ağının işlem kapasitesi sınırlı. Saniyede 10-14 işlem gerçekleştirebiliyor. Ancak söz konusu dönemde işlemleri gerçekleştirmek için büyük bir talep ve rekabet oluşunca işlem ücretleri de zirve yapmıştı.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.