Ethereum İstanbul güncellemesi nedir?

Ethereum İstanbul güncellemesi nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasada Istanbul hard forku adı ile meşhur olan Ethereum İstanbul güncellemesi nedir ve Ethereum ağına ne gibi yenilikler getirecek?  Yazımda bu iki soruyu  yanıtlamaya çalışacağım.


Ethereum İstanbul güncellemesi nedir?

Piyasasının iki numaralı kripto parası Ethereum’u Noel heyecanı ile birlikte güncelleme telaşı sardı. Ethereum merkezli bir veri ve bilgi platformu olan Etherscan tarafından verilen bilgiye göre, aylardır gündemi meşgul eden güncelleme yarın 9069000 numaralı Blok üzerinde gerçekleşecek.Peki, Ethereum İstanbul güncellemesi nedir?

Her ne kadar piyasada Ethereum hard forku olarak bilinse de, bu olay blockchain ağındaki bir güncelleme faaliyetinden ibaret. (Ethereum İstanbul güncellemesi hakkında bilmeni gereken her şey). Bu güncelleme ile, Ethereum Vakfı tarafından önerilen 30’a yakın teklif içinden seçilmiş 6 adet Ethereum Geliştirme Teklifi (EIP) uygulamaya konulacak. İsterseniz bu EIP’lere kısaca bir göz atalım:

  • EIP 1679: Ethereum İstanbul güncellemesinde yapılacak olan protokol değişikliklerini listeleyen bir geliştirme teklifi.
  • EIP-2200: Bu EIP, Ethereum’un Sanal Makinesi tarafından hesaplanan ağdaki veri saklama maliyetinde değişiklik sağlayacak. Ayrıca, akıllı sözleşmelerin daha işlevsel hale gelmesinin yolunu açacak.
  • EIP-1884: Bu EIP ise, bazı EVM işlemci kodlarının işlem maliyetini değiştirecek. Ek olarak, Ethereum ağına yapılan spam saldırılarının önünü kesecek ve blok inşasındaki hesaplama oranını daha dengeli hale getirecek.
  • EIP-2028: Bu EIP, Ethereum blockchain’i üzerinde kullanılan SNARK ve STARK teknolojilerinin daha ucuz maliyetle kullanılmasını sağlayacak. Ayrıca, daha önce yapılan işlemelerden veri alma maliyetini düşürecek.
  • EIP-1344: Ethereum blockchain’i üzerinde bulunan sözleşmelerin daha rahat takip edilmesi için ağa yeni bir yol ekleyecek.
  • EIP-1108: Ağda, alıcı ile verici arasındaki iletişimi ve bilgi paylaşımını en aza indiren ZK (zero-knowledge) SNARK teknolojisini daha ucuz hale getirecek. Bu sayede ölçeklendirme maliyeti düşecek ve kullanıcı mahremiyeti en üst seviyeye çıkacak.
  • EIP-152: Zcash ve Ethereum arasında yapılacak olan alış-veriş işlemlerinin daha hızlı sonuçlanmasını sağlayacak.

Ethereum düğümleri güncellemeye hazır değil mi?

Güncelleme yaklaşırken hafta içinde ortaya atılan iddia ortalığı karıştırmıştı. Kripto para birimi ticaret platformu Quadency’in yaptığı araştırmaya göre, Ethereum ağındaki düğümlerin yüzde 60’ından fazlası güncellemeye hazır değildi.

Özellikle Ethereum blockchain’indeki birçok düğümün çalışmasını sağlayan Geth ve Parity istemci yazılımlarının güncel olmaması güncellemenin fiyasko ile sonuçlanmasına sebep olabilirdi. (Ethereum düğümlerin yarısından fazlası güncellemeye hazır değil!)

Neyse ki Ethereum Topluluğu, gündem yaratan düğümlerin güncellenmesi çalışması için operatörleri mesaiye çağırdı. Ethereum Vakfı ise, blog sayfasından duyuru yaparak kullanıcıların güncellemede herhangi bir sorun yaşamaması için düğümlerini ilgili sayfadan güncellemelerini istedi.

 Kaynak


0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ethereum İstanbul güncellemesi nedir?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.