2018’den bu hana hiç kımıldamayan Bitcoin oranı ne?

Bu yıl hangi yatırım aracı daha fazla kazandırdı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin arzının %64’ü, 2018’den bu yana hiç kımıldamadı! BTC yatırımcıları, kısa vadeli kazanımlardan neden uzak duruyor ve “ölümüne hodl” diyor?


Bitcoin arzının yarıdan fazlası, 2018’den bu yana cüzdanlarda uyuyor

Twitter’da Rhythm olarak bilinen popüler bir analist, 2 Aralık’ta Bitcoin ağ etkinliği hakkında istatistikleri incelerken ilginç bir sonuçla karşılaştı.

Analist, BTC arzının %60’ından fazlasının, bir yılı aşkın bir süredir cüzdanlarda hareketsiz bir şekilde beklediğini farketti.


Yani kazılan yaklaşık 18.08 milyon Bitcoin’in 11.58 milyonu – ya da Bitcoin arzının %64’ü – 2018’den beri hiç işlem görmemiş ve aynı cüzdanda kalmış.

İşin ilginç yanı ise; Bitcoin bu süre zarfında etkileyici bir performans sergiledi ve yatırımcılarına inanılmaz kazanç fırsatları sundu.

Ancak BTC yatırımcıları riskten ve kısa vadeli kazanımlardan uzak durmayı terih etti ve hala da uzak durmaya devam ediyorlar.

Bitoin fiyatı 3.100 dolardan 13.800 dolara yükseldi

BTCUSD paritesi, geçtiğimiz yıl Aralık ayında 3.100$‘dan işlem görüyordu. Fakat tam 6 ay sonra 13.800$‘a kadar yükseldi.

Sonrasında ise, piyasalar aşağıya yönlü bir düzeltme yaptı ve elde ettiği kazanımların %52’sini silerek 25 Kasım’da 6,500$’a düştü. 

Buna rağmen, verilere göre uyuyan BTC miktarı son yıllarda aşırı derecede arttı ve şu anda bu, Bitcoin arzının %64’üne tekabül ediyor.

Bu trendin, hem boğa hem de ayı piyasalarında büyük ölçüde değişmediği görülüyor. Ve yatırımcıların kârlılığa rağmen, satmak yerine HODL’a devam etme isteğini gösteriyor.

Dolayısıyla da yatırımcıların Bitcoin talebinin ve bu piyasaya olan inancının, ne ölçüde olduğunu gözler önüne seriyor.

Bitcoin ve fiat paralar arasındaki fark

Kripto para biriminin savunucuları uzun zamandır, Bitcoin’in özellikleri ve kolay para olarak alandırılan fiat para birimleri arasındaki ayrımı ortaya koymaya çalışıyor.

Esasen, merkezi bir otoritenin manipüle edemeyeceği sabit bir arz programı olan bir para birimi olduğu için, Bitcoin “zor para” olarak anılıyor.

Bitcoin arzının manipülasyona kapalı olduğunu zaten biliyoruz. Fiat para gibi manipüle edilebilecek bir arza sahip olan para birimi ise, hodl edilmekten ziyade, harcamaları ve borçlanmayı teşvik eden ekonomik bir sisteme ayak uyduruyor. 

Saifedean Ammous da aslında, “The Bitcoin Standard” adlı ünlü kitabında bu durumu özetliyor. Ona göre tüketiciler, hükümetin ve merkez bankasının müdahalesi nedeniyle uzun vadede değerini kaybettiği için, fiat parayı harcama dürtüsünü daha fazla hissediyorlar.

Bitcoin yatırımcıları ise, bunun aksine, geleceğe yönelik yatırımın daha karlı olduğunun farkında ve uzun vadeli olarak hodl etmeye devam ediyor.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2018’den bu hana hiç kımıldamayan Bitcoin oranı ne?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.