Loading...
btc
BTC
-0.45%
Bitcoin
63.505,41 USDT
eth
ETH
-0.09%
Ethereum
3.081,15 USDT
bch
BCH
-2.55%
Bitcoin Cash
474,43 USDT
xrp
XRP
1.36%
Ripple
0,50 USDT
ltc
LTC
-1.41%
Litecoin
78,81 USDT
bnb
BNB
0.98%
Binance Coin
542,89 USDT
sol
SOL
2.79%
Solana
140,03 USDT
avax
AVAX
0.76%
Avalanche
35,02 USDT
ada
ADA
-0.28%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.65%
Poladot
6,66 USDT
doge
DOGE
-0.65%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
-1.19%
Shiba Inu
0,00 USDT

Ethereum helal mi?

Müslüman din alimleri Ethereum helal mi sorusununa cevap verdi. Aman Fetva kururulu Ethereum helal mi sorusuna evet dedi.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Müslüman din alimleri Ethereum helal mi sorusununa cevap verdi. Aman Fetva kururulu Ethereum kullanmanın helal olup olmadığına cevap verdi.


Ethereum helal mi?

Ethereum kripto para piyasasının petrolu olarak anılan başarılı bir projedir. Ethereum platformunda yeni bir çok merkezsiz uygulama oluşturularak, kullanıcıların üçüncü bir tarafa gerek duymaksızın anlaşmalar ve para gönderim işlemi yapmalarına imkan verir.

Daha önce Ethereum ve diğer kripto paralar İslami ölçülere göre ele alınmamıştı. Çünkü, dijital para birimleri altın gibi fiziksel bir varlığa dayanmıyordu, bu yüzden İslami kurallara ters düştüğünü iddia edenler vardı.

Uman Ekonomi Fetva kurulu, Ethereum’u ele aldı ve Ethereum helal olduğuna dair fetva verdi. Çünkü Ethereum hizmet- tokeni sınıfına girdiğini belirledi.

Fetva kuruluna Ethereum ile ilgili bilgiler veren müslüman blockchain uzmanı Atif Yaqub, İslami finans dünyası için sertifikalı ürünler geliştirmek artık daha kolay olduğunu söyledi. Bu yeni gelişen varlık sınıfında şüphesi olan müslümanların korkmadan dahil olabileceğini ifade etti.

Bununla beraber, müslüman din alimleri Ethereum ile ilgili bazı endişeleri geçmiş değil. Örneğin, bu hizmet tokeni üzerinden faiz sistemi geliştirilirse, bu durumda Şeria kanunlarına uygun olmayacak.

Ayrıca, Ethereum para olarak geniş kitleler tarafından kullanılırsa, bu konu üzerinde daha ayrıntılı çalışma gerekecek. Yine de İslam alimleri çok da gönüllü olmayarak ‘Ethereum Helal’ olduğuna dair fetva verdiler.

Yazar yorumu: Müslümanları ve müslüman din alimlerini anlamak bazen gerçekten güç. Bunun için herhangi bir fetvaya ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Zira bir para (dolar, euro, lira, dinar) kullanıldığı ve edinildiği alana göre haram yada helal olduğu sonucuna ulaşabiliriz. Lira üzerinden faiz uygulanıyor diye, Lira haram fetvası verilebilir mi? Konu hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.