Loading...
btc
BTC
0.22%
Bitcoin
67.289,22 USDT
eth
ETH
-0.02%
Ethereum
3.517,04 USDT
bch
BCH
0.11%
Bitcoin Cash
395,87 USDT
xrp
XRP
-0.21%
Ripple
0,59 USDT
ltc
LTC
0.25%
Litecoin
73,21 USDT
bnb
BNB
0.64%
Binance Coin
596,91 USDT
sol
SOL
0.42%
Solana
174,35 USDT
avax
AVAX
0.76%
Avalanche
29,33 USDT
ada
ADA
0.04%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
0.37%
Poladot
6,36 USDT
doge
DOGE
-0.75%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
-0.17%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ethereum ETH ve Cardano ADA Arasında Tercihde Bulunsaydınız Hangisini Tercih Ederdiniz?

Ethereum ETH ve Cardano ADA Arasında Tercihde Bulunsaydınız Hangisini Tercih Ederdiniz?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum ETH ve Cardano ADA arasında bir seçim yapsanız hangisini seçerdiniz? İkisini de duydunuz ama hangisi daha iyi çalışıyor bilmiyorsunuz değil mi? Hangisi daha iyi teknolojiye sahip bilginiz var mı?  Size bu konuda yol gösterecek bir yazımız var.


Ethereum ETH ve Cardano ADA

Ethereum eth ve cardano ADA

 

Ethereum ETH ve Cardano ADA karşılaştırmasına başlıyoruz.

Temel Noktalar

Ethereum

Ethereum 2015 yılında Vitalik Buterin tarafından geliştirilen bir blockchain platformu. Akıllı sözleşme geliştirmenize yardımcı oluyor. Ayrıca ETH coin gönderme ve alma konusunda da kullanıcılarına imkânlar sağlıyor.

Ethereum ağı merkezi değil yani herhangi bir kişilik tarafından yönetilmiyor ve her parasal işlem topluluk tarafından onaylanıyor.

Cardano

Ethereum’a benzer olarak blockchain projesi ve akıllı sözlemeler kullanıyor. Charles Hoskinson tarafından 2015 yılında gelişitirilmiş. Cardano, Ethereum blokchaininin daha iyi bir versiyonu.

Ethereum ikinci nesil bir blockchain. Cardano ise kendisisne üçüncü nesil bir blockchain diyor Cardano’nun kendi kripto parası ADA var ve ETH ile benzer fonksiyonlara sahip.

 

https://www.youtube.com/watch?v=1aS4715bRTk

Farklılıklar

Her iki platformda akıllı sözleşme kullanımının yanında dApp gelişimi amacıyla tasarlanmış ancak bu iki benzerliğin yanında iki blockchain de önemli farklılıklar gösteriyor.

Konsensus mekanizması

Ethereum

Ethereum’un kullandığı mekanizma proof-of work (PoW) (Türkçe anlamıyla iş isbatı) ancak Ethereum mekanizmayı PoW –proof of stake’e (Türkçe anlamıyla varlık ispatı) dönüştürmeyi planlıyor.

Etheruem Casper protokolü blockchain ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için uygulanacak. PoS mekanizmasının stabil olması kesinleşirse Ethereum geliştiricileri Ethereum madenciliğini imkansız hale getirecek bir zorluk zaman bombası ayarlayacaklar.

Cardano

Diğer taraftan Cardano bir proof of stake prokolü kullanıyor ama Ouroboros algoritması kullanıyor. Bu blockchainde liderlerin kendisi işlemlerin doğrulanması üzerinde çalışıyorlar ve lider olmak için gerekli niteliklere sahip olmak için yeni bloklar üretiyorlar.

Ancak bunun için elinizde herhangi bir miktarda ADA bulunması gerekli. Lider olabilmek için Algoritmanın sizin elinizdeki coini seçmesi gerekli.

Programlama dili

Ethereum

Ehereum solidity programlama dili kullanılarak yapılmış. Ethereum ekibi solidity dilini özellikle Ethereum akıllı sözleşmeler kullanımlarını oluşturabilmek için geliştirmişler. Bu da EVM-Ethereum sanal makinesi kullanılarak çalışabiliyor.

Cardano

Farklı blockchainlerin orijinal kodundan ayrılan diğer projelerin çoğundan farklı olarak Cardano  Haskell ve Plutus kullanarak kendi protokolünü geliştirdi. Haskell ileri matematik formuna dayanan bir işlevsel programlama dili. Plutus ise Cardano ekibinin geliştirdiği dahili bir dil.

Mimari

Ethereum

Şu anda Ethereum’un bir tabakası var ama ikinci tabaka açısından ölçekleme çözümleri gelişim aşamasında. Plasma Bitcoin’in Lightning Ağına benzer bir çözüm özellikli yan zincir. Bu yan zincirler ana zincirde bir band genişliği kullanmak zorunda kalmadan işlem yapmaya imkan sağlıyor.

(Ayrıca bknz: Plasma cash nedir?…)

Ethereum ayrıca Bockhain ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için sharding kullanacak ve blockchain ölçeklenebilirlik çözümlerine odaklanacak

Cardano

Cardanonun yapısı iki tabakadan oluşuyor ve bilgi işlem bölümü ile hesaplama bölümü birbirinden ayrı tutuluyor.

Bu ayrım en son kullanıcıya gizlilik üzerinde daha çok kontrol öneriyor aynı zamanda blcokchain temelli akıllı sözleşmelerinin uygulanmasını da teklif ediyor.

ETH vs ADA sonuç

Her iki projede de çok önemli aktif gelişmeler var. Bu gelişmelerin bir çoğu platformların coinlerine değer katacak gelişmeler. Her iki platformunda artıları ve eksileri var o nedenle hangisinin gelecekte daha başarılı olacağını söylemek çok zor

Kaynak

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.