1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Coin
  4. Ethereum büyük bir facianın eşiğinden döndü!

Ethereum büyük bir facianın eşiğinden döndü!

Ethereum büyük bir facianın eşiğinden döndü!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum büyük bir facia yaşamaktan son anda kurtuldu. Yazılım geliştiricisi Guido Vraken, 18 Ağustos’ta ethereum yazılımındaki  hatayı keşfettiğini duyurdu. 

Ethereum büyük bir faciadan kurtuldu. Ethereum Yazılım İstemcisi Geth sorunları güvenliği sıkılaştırmak için düzeltme hamlesini yaptı

 

Ethereum’un en ünlü yazılım istemcisi Geth, kodundaki tehdit edici güvenlik sorunlarına bir düzeltme müdahelesinde bulundu. Haber Salı günü 07:08 UTC’de GitHub’da yayınlandı. Ancak, şartların ayrıntıları hemen açıklanmadı. 

 

Sürümün adı Hades Gamma (V1.10.8); Salı günü saat 07:08 UTC’de Ethereum GitHub’a gönderildi.

 

Yayın sayfasındaki gönderilere göre, düzeltmeleri de dahil olmak üzere vektörlerin ayrıntılarını açıklamadı. Bu, birbirine bağımlı alt projelerin ve düğüm operatörlerinin yazılımlarını ve düğümlerini güncellemelerine izin verildi.

 

Ethernodes.org’dan yayınlanan bir rapora göre, Ethereum blockchain‘indeki tüm düğümlerin yaklaşık %75’ini Geth’in çalıştırdığını belirtiyor. Bu nedenle, bu kullanıcıların sistemlerini hemen güncellenmiş sürüm olan Geth V.1.10.8’e yükseltmeleri öneriyor.

 

Guido Vraken Ethereum’daki hatayı keşfediyor

 

Yazılım geliştiricisi Guido Vraken, 18 Ağustos’ta hatayı keşfettiğini duyurdu. Guido Vraken, açık kaynaklı yazılım kodu güvenlik açıklarını keşfetme konusunda uzmanlaşmış bir bilim insanıdır.

 

Ayrıca bilimsel çalışmalar, ürün geliştirme ve doğrulama, düzenleyici konular ve öğretim ile ilgilenmektedir. Guido Vraken, Ghent Üniversitesi mezunu  bir  Natuurpunt  gönüllüsü.

 

GitHub güvenlik danışma yazısında daha önce belirtildiği gibi, Geth’in güvenlik açığı, bir düğümün Ethereum bloklarını yürütememesine neden olabilir.

 

Ethereum, son Geth kodunun bir yazılım hatası düzeltmesi sırasında zincirinde geçici bir bölünme yaşadı. Bölünme, Geth geliştiricilerinin kasıtlı bir eylem gibi görünen hatayla ilgili iletişim gecikmelerinden kaynaklandığını açıkladı.

 

Bununla birlikte, “düğümler” olarak bilinen birkaç bilgisayar, Geth kullanıcılarını normal uygulamaya göre özelleştirmekle uğraşmaz. Bu, Kasım 2020’de kaydedildiği gibi blok zincirinde bir fikir birliği başarısızlığına yol açtı.

 

Geth geliştiricileri en son sürümü yüklüyor,Ethereum büyük bir facia’dan kurtuluyor!

 

Geth geliştirici ekibi yaptıkları bir blog gönderisinde, güvenlik açığını açığa çıkarmamanın bazı sebeplerden dolayı desteklendiğini belirtti. İlk olarak, eylem, en yeni sürüme geçmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyan düğüm operatörlerine yönelik tüm olası saldırıları geciktiriyor.

 

Şimdi Geth geliştiricileri, tüm yazılım kullanıcılarının en son sürüme geçiş yapmasının ne kadar acil olduğunu vurguluyor. Ancak, 18 Ağustos tarihli resmi duyuruları, hala güvenlik açığının yapısını ve biçimini açıkça tanımlamadılar.

 

Geth geliştiricilerinden Péter Szilágyi, Salı günü kodun yayınlanmasıyla ilgili tweet atarken fikrini belirtti. “İnsanlar geçen seferki düzeltmemizden memnun değildi; Duyuru yapmadığımızı kaydettiler. O yüzden bu sefer farklı yapmaya karar verdik; hangisi daha iyi çalışıyor onu bilelim” diye ekledi.

 

Infura ve diğer büyük Ethereum tabanlı cüzdanlar ve hizmetler, bu en son Geth sürümüne destek sözü verdi. Bu duyuruyu Twitter’da halka açık bir şekilde yaptılar.

Kaynak