Ethereum, başarılı Merge ve ‘proof of stake’ sisteme geçişle tarih yazdı

Ethereum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük ikinci kripto parası Ethereum, uzun süredir merakla beklenen ve büyük önem taşıyan Merge güncellemesini bugün erken saatlerde başarıyla gerçekleştirerek kripto para sektöründe tarih yazdı. ETH coin artık tamamen bir PoS coin.


Ethereum, başarılı Merge ve ‘proof of stake’ sisteme geçişle tarih yazdı

Ethereum ağı, Merge güncellemesini başarılı bir şekilde tamamlandı. Kripto tarihinin bu en büyük olayı ile kripto para ETH de “proof of stake” (PoS) mekanizmasına geçişi tamamlandı.

Dünyanın en büyük ikinci kripto parası Ethereum, Perşembe günü erken saatlerde, uzun süredir merakla beklenen Merge olayını başlattı. Böylece ETH ağı Proof of Work (PoW – İş Kanıtı) sisteminden Proof of Stake (Hisse Kanıtı) konsensüs mekanizmasına geçti. Ethereum geliştiricileri ve topluluğun diğer önde gelen üyeleri bu olayı canlı yayım yaparak kutladı. Merge güncellemesi ile PoS’a geçişi ise 40,000’den fazla kişi izledi.

Ethereum kurucu ortaklarından Vitalik Buterin ise Twitter üzerinden, “Ethereum eko sistemi için çok büyük bir an” yorumunda bulundu. Buterin, Twitter üzerinden söyle diyor:

“Ve tamamlandı! Herkese iyi Merge. Bu Ethereum eko sistemi için büyük bir an. Merge’i gerçekleştirmek için yardımda bulunan herkes bugün gurur duymalı.”

Ethereum, PoS sisteme, ağın Toplam Terminal Zorluğu bugün sabah 58750000000000000000000 olduğunda geçti. Bu zorluk metriği, Etmereum madenciliğinde blok çıkarmanın zorluğunu belirliyor. Merge öncesi ETH iki hazırlık güncellemesi yaptı. Bunlar Paris ve Bellatrix güncellemeleri. Merge ile Ethereum artık PoW mainnetten Proof of Stake Beacon Chain’e geçti. Bu olayın zorluğu ise bir uçağın uçuş sırasında motorunu değiştirmesine eşdeğer olarak tanımlanıyor.

Bugünkü geçişle birlikte, Ethereum artık fikir birliğine yani konsensüse varmak ve ağın güvenliğini sağlamak için ETH stake yapan doğrulayıcılara güvenecek. Proof of Stake, Ethereum ağına birkaç büyük değişiklik getirecek şekilde ayarlandı. Bu değişikliklerden belki de en önemlisi, enerji tüketiminde tahmini %99,95’lik bir azalma.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ethereum, başarılı Merge ve ‘proof of stake’ sisteme geçişle tarih yazdı
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.