okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.18%
Bitcoin
66.898,96 USDT
eth
ETH
0.18%
Ethereum
3.097,52 USDT
bch
BCH
3.64%
Bitcoin Cash
483,50 USDT
xrp
XRP
-0.01%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
-0.1%
Litecoin
84,06 USDT
bnb
BNB
-0.22%
Binance Coin
579,61 USDT
sol
SOL
2.27%
Solana
173,28 USDT
avax
AVAX
2.1%
Avalanche
37,19 USDT
ada
ADA
-0.09%
Cardano
0,48 USDT
dot
DOT
-0.16%
Poladot
7,19 USDT
doge
DOGE
0.23%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-0.26%
Shiba Inu
0,00 USDT

EOS hakkındaki manipülasyon bombasında korkunç iddia !

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

EOS ‘un dört yıl önce ilk koin arzı (ICO) sırasında faullü ayak oyunlarının ortaya olabileceğini iddia edildi.

Yeni araştırma, 21 büyük hesabın 4,4 milyar dolarlık EOS ICO’yu hayali işlemler (wash trade) ile piyasaya pompaladığını iddia ediyor

 

Yeni araştırmalar, EOS’un multi-milyar dolarlık ICO’su sırasında fiyatları manipüle etmek için borsalarda EOS ve ETH’nin hayali işlemler ile alınıp satıldığını ileri sürüyor. Dört yıl önce EOS’un ilk koin arzı (ICO) sırasında faullü ayak oyunlarının ortaya olabileceğini iddia etti.

 

Texas Üniversitesi’nden araştırmacılar, Block.one’un 2017 ve 2018 yıllarında EOS blok zinciri için 4.362 milyar dolarlık rekor ICO’su ile ilgili yeni endişelerini dile getirdiler.  Merakla beklenen sonuçlar , PayPal’ın kurucu ortağı Peter Thiel’in yanı sıra milyarder hedge fon yöneticileri Alan Howard ve Louis Bacon da dahil olmak üzere endüstrinin önde gelen isimleri tarafından desteklendi. Araştırma, Block.one’un kendisini herhangi bir yanlış yapmakla suçlamıyor ve şirket, olaya karıştığına dair hiçbir kanıt bulunmadığını belirten bir rapor yayınladı.

 

31 Ağustos’ta Austin McCombs School of Business’tan Profesör John Griffin ve finansal analiz firması Integra FEC, bulgularını “EOS İlk Para Teklifi sırasında ETH ve EOS Tekrar Tekrar Geri Dönüştürüldü mü?” başlıklı bir makalede yayınladı. ve EOS’un fiyat keşfinde hayali ticaretin (wash trade) önemli bir rol oynadığını iddia etti.

 

Makaleye göre ve Bloomberg tarafından yapılan bir soruşturmada ana hatlarıyla belirtilen EOS’un, fiyatları yapay olarak şişirmek amacıyla Binance ve Bitfinex kripto para borsalarında Wash-trading (hayali ticareti) yapıldığı iddia ediliyor. Wash-trading, bir işletmenin, hacmi yapay olarak artırmak veya fiyatları manipüle etmek için aynı varlıkta alıcı ve satıcı olarak aynı anda hareket ettiği süreci tanımlayan bir eylemdir.

 

Griffin, şüpheli hesaplardan gelen suni talebin token için talep yanılsaması yarattığını ve fiyatları yukarı ittiğini yazdı:

 

“İlk olarak, ekstra satın alma yoluyla EOS’un teklif fiyatını doğrudan manipüle etti ve tokenin piyasa değerini şişirdi. İkincisi, yatırımcıları  ICO tokenini satın almak istemeye ikna eden,  tokenin değeri hakkında yanlış bir izlenim yarattı.”

 

Araştırmanın, ICO sırasında EOS tokenlerini geri dönüştüren 21 hesap tespit ettiği iddia ediliyor. Şüpheli olarak tanımlanan fonlar, o sırada yaklaşık 815 milyon dolar değerinde 1,2 milyon ETH’ye ulaştı. Ether, yıl boyunca süren ICO sırasında EOS satın almak için kullanılan tek kripto para birimiydi.

 

Analiz, zaman içinde tekrar tekrar EOS satın almak için Ethereum hesaplarının oluşturulduğunu iddia ediyor. Token satışı sırasında ortaya çıkan Ether’in “önemli bir bölümünün” “ICO katkılarını bir dizi belirsiz aracı hesap aracılığıyla aktararak ve sonunda Bitfinex’e ulaşarak geri dönüştürüldüğünü” iddia ediyor.

 

“2.895 milyon Ether (1.721 milyar ABD Doları) veya kitlesel satışta toplanan Ether’in %39’u da ICO crowdsale cüzdanından Bitfinex’e kadar olan yolculuğu inceleniyor.”

 

Griffin, hesapların sahiplerini açıklamadı veya iddia edilen yıkama Wash-trading ilgili olarak Block.one’u işaret etmedi, ancak şunları kaydetti: “Bu şüpheli hesaplar, kitlesel satışın sonunda EOS satın almalarının neredeyse dörtte birini oluşturuyordu.”

 

Cornell Hukuk Fakültesi’nden hukuk profesörü Robert C. Hockett bulgularını 2 Eylül’de yayınlayan medya kuruluşu Bloomberg ile birlikte hikaye üzerinde bir aydan fazla çalıştığını ve araştırdığını söyledi. Bloomberg’e göre Block.one gazeteye yanıt verdi. Hukuk firması Clifford Chance LLP tarafından yazılan ve “Block.one’un birincil piyasada token satın aldığına dair hiçbir kanıt olmadığını” iddia eden bir Temmuz belgesine atıfta bulunarak savunma pozisyonunu korudu.

 

John Griffin, Ekim 2019’da “Bitcoin Gerçekten Bağlanmamış mı?” başlıklı bir makale daha yayınladı. Önde gelen stablecoin Tether’in (USDT) 2017 boğa piyasası sırasında Bitcoin fiyatlarını etkilemek için takas edildiğini iddia etti. Şubat 2020’de Cointelegraph’a konuşan Tether’in arkasındaki firma iFinex, iddiaları “pervasız ve yanlış” olarak nitelendirdi.

 

Manipülasyon ve diğer iddialar , EOS’un, kripto yatırımcıları tarafından büyük ölçüde gözden düşürülmesine yolaçtı . EOS, 2018 yılının ortalarında piyasa değerine göre ilk beş kripto varlık arasında yer aldığından beri, ilk defa büyük harf kullanımına göre 35. sıraya geriledi.

 

Token şu anda, Nisan 2018’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 22.70 dolardan %77 düşüşle 5 dolardan işlem görüyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.