BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. En pahalı elmaslardan biri açık arttırmada satıldı! Sizce Bitcoin üzerinden mi?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

En pahalı elmaslardan biri açık arttırmada satıldı! Sizce Bitcoin üzerinden mi?

En pahalı elmaslardan biri açık arttırmada satıldı! Sizce Bitcoin üzerinden mi?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Doğada oldukça nadir olarak bulunan elmas, birçok müzayedenin ve yatırımcının vaz geçilmez yatırım araçlarından biridir. Hem yatırım aracı hem de tüketim malı olarak kullanılan elmasların oldukça canlı bir piyasası var. Dünyanın en pahalı elmaslarından birisi, kripto para üzerinden satıldı!


En pahalı elmaslardan biri açık arttırmada satıldı! Sizce Bitcoin üzerinden mi?

Dünyanın en pahalı elmaslarından birisinin sahibi olsaydınız kimliğinin bilinmesini ister miydiniz? Eğer kimliğinizi açık ederseniz milyonlarca dolar değerindeki elmasınızı on binlerce dolar ödeyerek güvenlik önlemleri almanız gerekecektir. Ya da bankaların kasalarında tutmanız gerekecektir.

Ünlü müzayede platformu Sotheby’de dünyanın en değerli elmaslarından biri olan Key 101.38 12 milyon dolara alıcı buldu. Elması satın alan yatırımcı, kimliğinin bilinmesini istemedi. Gizlilik için 12 milyon dolarlık elmasın ödemesi kripto para üzerinden gerçekleştirildi. Bu müzayede kripto paraların reel ekonomiye getirdiği önemli bir çözüm önerisini de görmüş olduk. Sonuçta gizlilik sadece suçluların talep ettiği bir durum değil. Bu örnekte olduğu gibi olası suçların kurbanı olmamak için de gizlilik talep edilebiliyor.

Key 101.38 12 Elması

Elmas piyasasının ölçü birimi karat (carat). Bir karat 0.2 grama denk geliyor. Elmas piyasası da altın piyasası gibi oldukça canlı bir piyasa. Yazının kaleme alındığı saatte 1 karat elmasın değeri 1.910 dolar ile 15,650 dolar arasında değişiyor. Elmasın parlaklık derecesi de karatın yanında fiyatı etkileyen unsurlardan birisi.

Lütfen Bkz: Sakın bu tuzağa düşmeyin! Dogecoin’e kurulan Elon Musk tuzağı

Elmas doğada parça parça bulunuyor. Altın gibi eritilerek kalıba sokulamıyor. Elmasın büyüklüğü ne kadar artarsa o kadar değerli hale geliyor.

Sizce doğada bulunan en değerli (ağır) elmas ne kadar? Fiyatı nedir?

En büyük elmas 1905 yılında Güney Afrika’da keşfedilen Cullinan Elmasıdır. Elmasın karat değeri 3,106’dır. Yani 621.2 gram! Sonuç olarak en büyük elmasın ağırlığı 1 kilo bile değil. Bu elmasın değeri henüz belirlenemedi. Yani paha biçilemez. Ancak 2’nci en büyük elmasın değeri hakkında bilgi verebiliriz.

Cullinan Elması

İkinci en değerli elmas, Lesedi La Rona, 2017 yılında 53 milyon dolardan satıldı. Lesedi La Rona, 1,111 karat yani 222.2 gram.

Lesedi La Rona

Ülkemizde oldukça popüler olan Kaşıkçı Elması ise 86 karat.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.