1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. En kapsamlı kripto para yarışmasının finalistleri belli oldu!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

En kapsamlı kripto para yarışmasının finalistleri belli oldu!

En kapsamlı kripto para yarışmasının finalistleri belli oldu!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Singapur Merkez Bankası tarafından finanse edilen en kapsamlı kripto para yarışmasının (The Global CBDC Challenge) finalistleri belli oldu.


En kapsamlı kripto para yarışmasının finalistleri belli oldu!

Merkez bankaları, blockchain teknolojisinin sağladığı kolaylıklardan ve yeniliklerden yararlanmak için kendi para birimlerini dijitalleştiriyorlar. Böyle ülkelerin yerel para birimleri de Bitcoin ve Ethereum gibi blockchain üzerinde işlem görmeye başlayacak. Ulusal kripto para ya da merkez bankası dijital para birimi (CBDC) adı verilen yeni nesil ödeme sisteminin dünya finans sistemine güç katacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve IMF gibi uluslararası örgütler CBDC konusundaki çalışmaları destekliyor.

Kendi ulusal para birimlerini dijitalleştirmeye karar veren ve bu konuda pilot uygulamalara başlayan başlıca ülkeler şunlar: Çin, Güney Kore, Japonya, İsviçre, Singapur ve diğerleri. Avrupa Merkez Bankası da (ECM), Euro’yu dijitalleştirmek için çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Kendi para birimini dijitalleştirmek için ciddi atılımlar gösteren ülkelerden birisi de Singapur! Ada Ülkesi, küresel anlamda önemli bir müsabakaya ev sahipliği yapıyor. Bu müsabakaya dünya geneli 300’ün üzerinde fintech şirket katıldı.

The Global CBDC Challenge adı verilen müsabakayı Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası (WB), Asya Kalkınma Bankası, Birleşmiş Milletler Sermaye Geliştirme Fonu, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Ekonomik Organizasyon ile Singapur Para Otoritesi destekliyor.

Lütfen Bkz: Solana’dan tarihi rekor: Neredeyse Nasdaq kadar değerli!

Singapur Para Otoritesi finale kalan fintech şirketlerini açıkladı. 15 aday şunlar; Citibank N.A., HSBC Bank Limited, HSBC Holdings plc, IDEMIA, IOG Singapore Pte Ltd., Standard Chartered Bank, Xfers Pte. Ltd. cLabs, Inc., Consensys, Extolabs LLC, IBM, ANZ Banking Group Limited (Avustralya), Bitt (Barbados), Giesecke+Devrient, advanced52 GmbH (Almanya), Criteo (Fransa) ve Soramitsu (İsviçre).

Yarışı kazanan fintech kuruluş, kazanacağı yüklü miktarda ödülün yanında belki de ilerleyen yıllarda ülkelerin merkez bankası para birimlerini dijitalleştirmede yardımcı olacak.

Singapur kripto para piyasalarına yönelik oldukça cana yakın bir politikalar benimsiyor. Başta Binance ve Gemini borsası olmak üzere 170 kripto para borsası Singapur’dan gerekli lisansları almak için bekliyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.