1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Elon Musk’ın Bitcoin kararı “Streisand Etkisi” yaratır mı?

Elon Musk’ın Bitcoin kararı “Streisand Etkisi” yaratır mı?

Elon Musk’ın Bitcoin kararı “Streisand Etkisi” yaratır mı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Elon Musk’ın Tesla kararının Bitcoin’e etkiler tartışılmaya devam ediyor. Deneyimli Bitcoin boğası Pompliano’nun dikkat çeken yorumu detayları ile haberimizde.

Elon Musk’ın kararı Bitcoin’e yarar mı?

Elon Musk geçtiğimiz hafta kripto piyasaları alt üst eden birtakım çıkışlar yaptı. Bunu en önemlisi kuşkusuz Bitcoin ile Tesla alımlarının askıya aldığının duyurulmasıydı.

Musk’ın kararı kripto piyasası tarafından şaşkınla karşılandı. Bitcoin madenciliğinde kullanılan fosil yakıtların çevreye verdiği zarara vurgu yapan ünlü iş adamının ne yapmaya çalıştığı tartışma konusu oldu. Zira Elon’un Bitcoin madenciliğinde kullanılan fosil yakıt etkisini yeni öğrenmiş olması imkansız.

Elon Musk’ın kararının asıl nedenini önümüzdeki günlerde daha iyi anlayacağız. Peki Musk’ın bu kararı Bitcoin için nasıl bir sonuç doğurabilir?

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Blackrock CIO’su Rick Rieder, CNBC’nin Squawk Box röportajında ​​bu soruya yanıt aradı. Rieder Bitcoin konusunda iyimser olduğunu ifade etti.

“Bitcoin olgunluğa ulaşmamış ilginç bir varlık. Ancak dayanıklı olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda yatırım arenasının vazgeçilmez bir parçası olacak. Zorluklar olduğu gerçek. Zamanla bu zorluklar aşılacaktır.”

Deneyimli Bitcoin boğası Pompliano’da Elon Musk konusuna değindi ve Streisand etkisinden bahsetti.

“Elon Musk’ın yorumları nedeniyle daha fazla insan Bitcoin satın alacak. Bu Streisand etkisidir. Çılgınlığı durdurun ve gerçeklere dikkat edin. Bitcoin hiçbir yere gitmiyor. “

Pompliano “Kötü tanıtım diye bir şey yoktur” diyerek Elon Musk’ın asında Bitcoin’in reklamını yaptığını ifade etti.

Twitter istatistikleri de Pompliano’yu destekleyecek şekilde. Musk’ın kararından sonra Tiwtter istatistikleri aşağıdaki tabloda görülüyor.

elon musk Elon Musk’ın Bitcoin kararı "Streisand Etkisi" yaratır mı?
Twitter

Streisand etkisinin yakın bir örneği Hindistan’da yaşandı. Bitcoin’in yasaklanacağı haberinden sonra Binance CEO’su Changpeng Zhao şu açıklamayı yapmıştı.

“Hindistan’daki verilerimizin gösterdiğine göre, yasak haberi aslında daha fazla insanın kriptoya yatırım yapmasına neden oluyor çünkü yasak gelmeden önce insanlar Bitcoin almak istiyorlar.”

Hindistan’da yasağın gündeme gelmesinden sonra da Google trendleri aşağıdaki şekilde oluşmuştu.

elon musk Elon Musk’ın Bitcoin kararı "Streisand Etkisi" yaratır mı?
Google trendleri

Streisand etkisi, saklanmaya, gizlenmeye, sansürlenmeye veya kaldırılmaya çalışılan bir bilginin genellikle internet gibi araçlarla daha geniş kitlelere ulaşmasını ifade eder.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.