1. Home
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Elon Musk’a göre Çin Bitcoin’i bu nedenle yasakladı!

Elon Musk’a göre Çin Bitcoin’i bu nedenle yasakladı!

Elon Musk’a göre Çin Bitcoin’i bu nedenle yasakladı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ünlü milyarder Elon Musk katıldığı programda Çin’in kripto piyasasına getirdiği yasaklar ve nedenleri üzerine değerlendirmelerde bulundu. Detaylar haberimizde.

Elon Musk’a göre Çin Bitcoin’i bu nedenle yasakladı!

Geçtiğimiz hafta Çin Halk Bankası yaptığı açıklama ile kripto piyasasında bir sarsıntıya neden oldu. Çin hükümetinin kripto paraya karşı tutumu sektörde herkes tarafından biliniyor. Daha önce de Çin’den gelen haberlerden piyasa etkilenmişti.

Çin Halk Bankası yaptığı açıklamada ülkedeki tüm kripto para işlemlerini yasa dışı ilan etmişti. Bilindiği gibi bu yılın şubat ayında da Bitcoin madencilik faaliyetlerini yasaklayan ülkeden madencilerin ani çıkışına şahit olmuştuk. Ancak bu yasaklama madencilerin yeni lokasyonlara hızlı bir şekilde entegre olması ile piyasaya uzun dönemli bir zarar vermeden atlatıldı.

İlgili: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Tesla CEO’su Elon Musk, 28 Eylül’de gerçekleşen Kod Konferansı’nda Çin’in kripto para piyasasına getirdiği yasaklar üzerinde durarak bir değerlendirmede bulundu.

Musk, Çin’in kripto karşıtlığının ar arkasında tam olarak ne olduğunu söyleyemese de, Çin Komünist Partisi’nin merkezi hükümet için bir tehdit oluşturduğu için kripto para birimlerine karşı düşmanca davrandığını öne sürüyor. Aynı zamanda ünlü milyarder kripto paranın değerinin hükümetlerin onu kontrol edememesinden kaynaklandığını belirtti.

“Sanırım kripto temelde merkezi hükümetin gücünü azaltmayı hedefliyor ve bundan hoşlanmıyorlar, benim tahminim bu. Biliyorsunuz, hükümetler elini kurabiye kavanozundan uzak tutup para veri tabanını düzenleyemediğinde bundan memnun olmazlar.”  

Madencilik yasaklarına da değinen Musk, Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklamasının altında Çinde yaşanan ve güney eyaletleri rahatsız eden elektrik kesintilerinin olduğunu değerlendirdi.

Programda Çin dışında konulara da değinen Elon, SEC’in kripto para düzenlemesi çalışmalarına da atıfta bulunarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bu konuda bir şey yapmaması gerektiğini vurguladı.

Kripto piyasasında yaptığı açıklamalar ile bazen dikkat bazen de tepki çeken Musk, kripto paraların uzun vadeli bir yatırım olduğuna dikkat çekti ancak kriptoyu Mesih’in ikinci gelişi olarak görmediğini ifade etti.

“Büyük bir kripto para uzmanı olduğumu söyleyemem. Kripto para biriminde bir miktar değer var. Mesih’in ikinci gelişi gibi olduğunu düşünmüyorum…Umarım para sistemindeki hatayı ve gecikmeyi azaltır.”

Kaynak