1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Yok artık! ABD’de Bitcoin resmi para birimi olur mu?

Yok artık! ABD’de Bitcoin resmi para birimi olur mu?

Yok artık! ABD’de Bitcoin resmi para birimi olur mu?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmeden önce ABD dolarını resmi para birimi olarak kullanıyordu. ABD de Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanabilir mi?


Yok artık! ABD’de Bitcoin resmi para birimi olur mu?

ABD ulus devletlere göre oldukça farklı bir politik ekonomik bir yapıya sahip. Ulus devletlerde merkezi yönetimler ne kadar önemli ve etkinse ABD de yerel yönetimler o kadar etkin ve güçlü. Zaten ülkenin adı da merkeziyetsiz bir yönetim hakkında ön fikir veriyor: Amerika Birleşik Devletleri!

ABD 50 eyaletten oluşuyor. Her eyalet merkezi yönetimden farklı olarak kendi meclisi, bütçesi, güvenlik güçleri, bayrağı ve yasası var.

ABD’de resmi dil de iki adet: İngilizce ve İspanyolca. Ayrıca merkezi yönetimdeki meclis yapısı da ikili: Temsilciler Meclisi ve Senato. Peki bu kadar çeşitlilik içerisinde ABD’de ikili para sistemi uygulanabilir mi? Yani ABD hem doları hem de Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanabilir mi?

Lütfen Bkz: 18 yıl sonra Matrix 4 hayranları ile buluşuyor: Matrix ile Bitcoin ilişkisi!

ABD’de YouGo tarafından yapılan ankette katılımcıların %27’si Bitcoin’in resmi para birimi olarak kullanılmasını destekliyor. Özellikle milenyum ve Z jenerasyonu Bitcoin’in resmi para birimi olarak kullanılmasını destekliyor.

İngiltere merkezli YouGo’ya göre her 3 Amerikalıdan biri Bitcoin’in resmi para birimi olarak kullanılmasını destekliyor. Seçmenler içerisinde Demokratların desteği Cumhuriyetçilerin desteğinden daha fazla. Demokratların %29’u, Cumhuriyetçilerin ise %26’sı Bitcoin’i resmi para birimi olarak destekliyor.

Ayrıca gelir seviyesi arttıkça Bitcoin’i legal para birimi olarak destekleyenlerin oranı artış gösteriyor.

Aşağıdaki tabloda Bitcoin destekçilerinin yaşa göre dağılımını görüyoruz. Yaş arttıkça Bitcoin desteğini kaybediyor.

ABD de Bitcoin Yok artık! ABD'de Bitcoin resmi para birimi olur mu?

ABD’nin hali hazırda küresel rezerv birikim aracı olan doları bırakması pek de rasyonel değil ama çift resmi para birimi neden kullanmasın.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.