fbpx
  1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. El Salvador’da neler oluyor? Bitcoin yasasına günler kala kafalar karıştı!

El Salvador’da neler oluyor? Bitcoin yasasına günler kala kafalar karıştı!

El Salvador’da neler oluyor? Bitcoin yasasına günler kala kafalar karıştı!
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

El Salvador’da Bitcoin’in resmi para olmasına sadece birkaç gün kaldı. Yapılan bir çalışma El Salvadorluların hala kafasının karışık olduğunu ortaya koydu. Detaylar haberimizde.

El Salvador’da neler oluyor? Bitcoin yasasına günler kala kafalar karıştı!

Bu yıl içerisinde belkide kripto tarihinin en sansasyonel haberlerinden birini aldık. İlk defa bir ülke Bitcoin’i resmi para haline getireceğini açıkladı. Kısa bir özet geçmke gerekirse, Miami 2021 Bitcoin Konferansında El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele yasayı meclise getireceğini açıkladı.

Günler sonra meclise getirilen yasa mecliste kabul edildi. Salvador 7 Eylül’de Bitcoin’i resmi para yapmak için tüm hazırıkları tamamladı. Ancak ülkede bir kafa karşıklığı olduğu da bir gerçek.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Muhalefet yasaya itiraz ediyor. Halkın bir kesimi de muhalefet ile protesto gösterileri yapıyor. Central American Üniveristesi tarafından yapılan bir ankkete Bitcoin ile ilgili çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Ankete katılanların %70’i Yasama Meclisi milletvekillerinin 7 Eylül’de yürürlüğe girmesi planlanan ülkenin yeni Bitcoin Yasasını yürürlükten kaldırmak için oy kullanacağına inanıyor.

Ayrıca, 10 Salvadorludan 9’u Bitcoin hakkında kesin bir bilgiye sahip değil veya ne olduğunu bilmiyor. Ankete katılanların içerisinde hükümetin çıkardığı Bitcoin cüzdan uygulamasını indirenlerin oranı ise %20’den az.

Ankekete katılan El Salvadorluların %70’i Bitcoin’e ya hiç güvenmiyor ya da çok az güveniyor. Yapılan protesto gösterilerinin ardından tepki biraz daha büyümüş durumda. Afişlerde Gaziler ve eski savaşçılar, Başkan Bukele’nin kuruma ve hukukun yararlarına saygı duymasını talep ediyor.

Vatandaşların birçoğunun kafa karışıklığının asıl nedeni Bitcoin’in dolar karşısındaki aşırı dalgalı yapısının emekli maaşlarını olumsuz etkileyeceği görüşü. Bazı vatandaşlar ise Bitcoin’in kara para aklamayı kolaylaştıracağını savunuyor.

Bu direniş gösterilerine rağmen, milletvekilleri ülkenin Bitcoin ve mevcut para birimi ABD dolarını ikili kullanımına geçişini kolaylaştırmak için 150 milyon dolarlık bütçe ayırdı. Her halükarda 7 Eylül tarihi bir gün olacak.

Kaynak 

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.