Loading...
btc
BTC
0.33%
Bitcoin
64.354,88 USDT
eth
ETH
-0.62%
Ethereum
3.496,52 USDT
bch
BCH
0.44%
Bitcoin Cash
384,64 USDT
xrp
XRP
-0.48%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.2%
Litecoin
74,02 USDT
bnb
BNB
-0.02%
Binance Coin
586,00 USDT
sol
SOL
0.3%
Solana
135,00 USDT
avax
AVAX
-9.04%
Avalanche
25,00 USDT
ada
ADA
-0.29%
Cardano
0,37 USDT
dot
DOT
0.61%
Poladot
5,65 USDT
doge
DOGE
-0.19%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
1.01%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin efsane liderliğini kaptırıyor mu?

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin efsane hale gelmiş  liderliği arkadan gelenlere bırakacak mı?  Diğer önde gelen dijital para birimleri, üstün performanslarıyla son zamanlarda Bitcoin’i gölgede bırakıyorlar. Yoksa Bitcoini tahtından devirecekler mi?

Bitcoin efsanesi kazandırmaya devam ediyor, ama !

 

Bitcoin fiyatları, bu yılın başlarında belirledikleri rekor seviyeye doğru tırmanırken, son birkaç haftadır istikrarlı ve yukarı yönlü bir trend izleyerek son zamanlarda iyi gidiyor.

 

CoinDesk rakamlarına göre, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi bugün 51.037.01 dolara ulaştı ve bu 14 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviye. Bu noktaya , 22 Haziran’da en düşük seviyeyi gördükten sonra  %75’ten fazla yükseldi.

 

Buraya kadar olanlar kulağa etkileyici gelse de, diğer önde gelen dijital para birimleri, üstün performanslarıyla son zamanlarda Bitcoin’i gölgede bırakıyor.

 

CoinDesk fiyat verilerine göre, piyasa değerine göre ikinci en büyük dijital varlık olan Ether, son aylarda iki katından fazla arttı ve Cardano’nun ada tokeni aynı anda üç katına çıktı.

 

Ek CoinDesk rakamlarına göre, Ether bugün erken saatlerde 4.026.93 dolara ulaştı ve 22 Haziran’da kii 1.711.23 dolara düştükten sonra %130’dan fazla tırmandı. Bu son yüksek seviyeye göre  Eter yıldan yıla %400’den fazla artarak geliyor.

 

Cardano’nun ada tokenı, dün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.10 dolara yükselerek daha da fazla kazançlar sağlıyor ve bu noktaya 22 Haziran’da dip seviye olan 1.00 dolara düştükten sonra %200’den fazla değer kazandı.

 

Bu son gelişmelerin ortasında, bazı piyasa gözlemcileri, Bitcoin’in hala yıllardır olduğu gibi pazar lideri olup olmadığını sorgulamaya başladı.

 

Kripto hedge fonu Strix Leviathan’ın kurucu ortağı ve CTO’su Jesse Proudman, “Bu zamana  Bitcoin, kripto ekosisteminin rezerv para birimi olarak hareket etti ve diğer her şey için yukarı veya aşağı yön veren oldu ” dedi.

 

“Geçtiğimiz birkaç ay içinde, bu durumda belirgin bir değişikliğe tanık olduk ve geçen hafta, Bitcoin’in artık Ethereum gibi diğer para birimlerinin hareketlerini takip ettiği temiz bir kırılmanın başladığını görüyoruz” dedi.

 

Varlık yöneticisi Arca’nın baş yatırım sorumlusu Jeff Dorman ise, işleri biraz daha açık bir şekilde ifade etti.

 

“Bitcoin artık piyasaları yönetmiyor” dedi. “Bütün yıl boyunca hem zayıf bir yükseliş hem de zayıf bir düşüş sergiledi, bu da mitinglere ayak uyduramadığı ve gerileme dönemlerinde diğer varlıklardan daha fazla sattığı anlamına geliyor.”

 

“Daha da önemlisi, herkes (yalnızca Bitcoin’in başarısına güvenen bireyler ve işletmeler dışında), Bitcoin’in diğer varlıkların başarısına veya başarısızlığına bağlı olmaması gerektiğini anlamaya başlıyor. ”

 

“Bitcoin’in kasabadaki tek oyun olduğu dijital varlıkların ilk günlerinden farklı olarak, bu varlık sınıfı artık kripto para birimlerinin çok ötesine geçti” dedi.

 

“DeFi, oyun, spor, NFT’ler ve web 3.0 gibi çok daha hızlı büyüme yörüngelerine sahip yeni sektörler var ve bunların hepsi tamamen farklı faktörlere ve getirilerine katkıda bulunan belirteç özelliklerine sahip.”

 

Bitcoin’in ‘Olgunlaşması

 

Blockstream VP başkan yardımcısı Jesse Knutson ise , dünyanın en önde dijital para biriminin nasıl gelişmeye devam ettiğini değerlendirerek daha iyimser bir yaklaşım sundu.

 

“Bence burada gördüğümüz şey Bitcoin’in olgunlaşması” dedi.

 

Knutson, “Geçtiğimiz 12 ayda, uzaya inanılmaz miktarda kurumsal  ilgi oldu” dedi. “Ve bu ilgi neredeyse sadece Bitcoin’e odaklandı.”

 

“Dünyanın en büyük varlık yöneticileri, Capital, Fidelity, Blackrock ve Tudor gibi firmalar Bitcoin maruziyeti oluşturmaya çalışıyor, ancak yine de büyük ölçüde listelenen proxy’ler ve türev ürünlerle sınırlı” dedi.

“Oysa Morgan Stanley ve JPM, özel varlık müşterilerine özel Bitcoin ürünleri sunuyor ve El Salvador gibi ülkeler Bitcoin’i yalnızca bir büyüme faktörü olarak değil, aynı zamanda finansal altyapı zorluklarını  çözmek için de bir yol olarak görüyorlar” dedi

 

Knutson, “Bu yıl piyasa katılımcılarındaki büyük değişiklik göz önüne alındığında, Bitcoin ile daha spekülatif dijital varlıklar arasında zaman zaman fiyat farklılığı görmenin normal olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

“Makro zemin, Bitcoin yatırım tezini son derece destekliyor ve kurumsal ve egemen standartlara göre hala nispeten küçük bir varlık sınıfına sığdırmak için muhtemelen mücadele edeceğini düşündüğüm bir para inşası dalgası var.”

 

Devam Eden Bitcoin Pazar Evrimi

 

Diğer analistler, daha geniş dijital varlık piyasalarının zaman içinde nasıl olgunlaşacağını düşündüklerinden bahsederek farklı bakış açıları sundu.

 

Merkezi olmayan sermaye piyasası AllianceBlock’un kurucu ortağı Amber Ghaddar, “Kripto varlık sınıfı, birçok kişi tarafından Bitcoin hala benzeri olmayan ve tüm sistemi yöneten olarak görülüyor” dedi.

 

“Tezimiz her zaman net, Bitcoin kriptonun poster çocuğu olsa bile, uzun vadede çatallanma ve korelasyonda bir azalmanın bekleneceği olmuştur.”

 

Zaman geçtikçe, bireysel dijital varlıkların değerlerini spekülasyondan daha az ve kendi özel özelliklerine göre daha fazla türetmesini bekliyor. Ki bu kaçınılmazdır.

 

“Fiyatlar iki bileşenden oluşuyor: temel bileşen ve spekülatif bileşen. Spekülatif kısım genellikle en büyüğüdür ve duyarlılık, gelecekteki beklenen kullanımlar ve ölçeklenebilirlik tarafından yönlendirilir, ”dedi Ghaddar.

“Ağ verilerine bakarak kolayca hesaplanan temel bileşenin, yeni katman 1 blockchainler  olgunlaşmaya ve/veya yayınlanmaya başladıkça daha büyük bir fiyat oranı almasını bekliyoruz.”

 

Future Perfect Ventures’ın kurucusu ve yönetici ortağı Jalak Jobanputra da, Bitcoin ve diğer dijital varlıklar arasındaki artan farklılığa da değindi.

 

“Çoklu kripto dünyasına kesinlikle inandık ve her para biriminin sonunda kendi özel kullanım durumuna göre değerleneceğine inanıyoruz” dedi.

 

“Bitcoin bir değer deposu ve enflasyon koruması olarak ortaya çıktı, Ethereum ise DeFi ve NFT uygulamaları için para birimi ve dolayısıyla birçok yönden Web 3.0 için rezerv para birimi haline geldi. Bitcoin’in şu anda olduğu gibi daha makroekonomik eğilimleri takip etmesini bekliyorum.

 

“Bu daha mavi çipli kriptoların bazılarının spekülatörler için araç olarak kullanılmanın ötesine geçtiğini gördüğümüz için ,bu heyecan verici bir geçiş.”

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.