El Salvador’da Bitcoin tepkisi!

el salvador
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

El Salvador Bitcoin’i 7 Eylül’de yasal olarak Bitcoin’i resmi para olarak kullanmaya başlayacak. Ancak ülkede itiraz sesleri yükseliyor. Detaylar haberimizde.

El Salvador’da Bitcoin tepkisi!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin meclise sunduğu Bitcoin yasası 72 kişilik ülke meclisinde 63 oy alarak kabul edildi. Büyük bir çoğunluğu temsil eden bu kabul oranına rağmen ülkede yasaya itiraz eden kişilerde bulunuyor.

El Salvador’da daha önce muhalefet milletvekilleri Bitcoin yasasını mahkemeye taşıyacağını açıklamıştı. Ülkede şu anda COVID-19 salgını nedeniyle gösteri yasağı bulunsa da sol sendikalar, öğrenci dernekleri ve bazı sivil toplum kuruluşları tarafından Bitcoin karşıtı bir gösteri düzenlendi.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Meclisin Bitcoin’i ulusal para ilan eden yasayı onaylamasının etkileri devam ederken prosteto eden grup yasama meclisi önünde toplandı. “Direniş Bloğu ve Halk İsyanı” tarafından organize edilen grup, Bitcoin’i yasal para haline getiren ve işletmeleri bu geçişe zorlayan yasanın iptal edilmesi için pankartlar açtı ve sloganlar attı.

el salvador El Salvador’da Bitcoin tepkisi!

Aktivist Idalia Zuñiga , Bu, yasal güvensizlik yaratan ve kullanıcıları dolandırmak için kullanılabilecek ve aynı zamanda para ve varlık aklamayı kolaylaştırabilecek bir yasadır” dedi .

Başka bir protestocu ise, Bitcoin’in fiyat oynaklığı konusundaki endişelerini dile getirdi. Yasanın özellikle asgari ücret kazananlar üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirtti.


“Asgari ücret kazananlar için, bir anda Bitcoin’de 300 dolarınız olabilir ve ertesi gün bu 300 dolar 50 dolara dönüşebilir”

Protestocular, Nayib Bukele’nin meclisteki kontrolü nedeniyle yasanın ortaya çıkışı konusunda rahatsızlıklarını dile getiriyor. Öte yandan Bukele ise yasayı tüm zorluklara rağmen uygulayacaklarını dile getirmişti.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
El Salvador’da Bitcoin tepkisi!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.