Ekonomisi Bozuk Ülkelerde Bitcoin Neden Tercih Ediliyor?

Ekonomisi Bozuk Ülkelerde Bitcoin Neden Tercih
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomisi bozuk ülkelerde Bitcoin neden tercih ediliyor? Şüphesiz Bitcoin’in tercih edilmesinin birçok nedeni var. Bu sebepler gerek siyasi gerekse ekonomik.. Ama en başlıca sebebi hiç kuşkusuz merkezi ottoriteye karşı güvensizlik.


Ülkelerde Bitcoin Neden Tercih Ediliyor?

İnsanlar akşam yatıp sabah gözlerini açar açmaz, tamam ben bundan sonra birikimi Bitcoin’e kaydırayım demiyor. Ya da insanlar, ben bankalara kızıyorum, devlete kızıyorum artık fiat para birimleri yerine Bitcoin kullanacağım demiyorlar.

Bitcoin’in tercih edilmesinin en temel iki nedeni var. Bunlardan biri, sektörel olarak yeni bir fırsatın doğması ve insanların bu fırsatı kaçırmamak istemesi. İkinci sebep ise, ülkedeki siyasi ve ekonomik bozulmanın neticesinde merkezi otariteye olan güvensizlik ve bunun yol açtığı birikimlerini koruma istemesi.

bitcoin neden tercih ediliyor

Örnek vermek gerekirse, insanların gelirlerini enflasyon karşısında erimesinin önüne geçmek için özellikle Arjentina, Venezuela, İran halkları Bitcoini fiat para birimine kıyasla enflasyona karşı daha dirençli olduğu için tercih ediyorlar.

Bitcoin Neden Tercih Ediliyor Ekonomisi Bozuk Ülkelerde Bitcoin Neden Tercih Ediliyor?
Abartı mı olduğunu düşünüyorsunuz? Öyleyse Venezuela’da yıllık enflasyon oranın %83.000 olduğunuzdan haberiniz yok!

Ayrıca Bakınız: Venezuela’daki Hiper Enflasyonun Bitcoine Etkisi!

Koinmedya olarak geçtiğimiz günlerde, uluslararası piyasada BTC fiyatları henüz 7.000 dolar seviyesindeyken İran’da 24.000 dolar seviyesini bulduğunu haber etmiştik. Bu neden olabilir hiç düşündünüz mü? İranlılar çıldırdı mı? Bunun tek açıklaması var.

Ayrıca bakınız: İran’da BTC Rekor Kırdı- Tam BTC  24.000 Dolar!


Öncelikle ülkede döviz kıtlığı oldukça yüksek. İran parası uluslararası piyasalarda işlem gören bir para birimi değil. Bu yüzden paralarını çöp olmasının önüne geçmek isteyen İranlılar, 1 BTC‘ye 25 bin dolar gibi afaki rakamlar verebiliyorlar. Şundan gayet eminler ki, BTC eninde sonunda o rakamları görebilir. Belki 3 ay belki 6 ay. Ancak ellerindeki İran Riyali’nin o zamana kadar ne olacağı belli değil. Bunun bir benzeri ülkemizde de yaşanabilir ki ben bunun büyük olasılıkla yaşanacağını öngörüyorum. Türkiye’de enflasyon oranı artmaya devam ederse, İran’da yaşananların ülkemizde yaşanmayacağının kim garantisini verebilir?

 

Son verilere göre, toplam BTC işleminin %8’nin sadece Venezuela’da gerçekleştiğini biliyor muydunuz? Bir noktayı vurgulamak istiyorum, Venezuela, dünya nüfusunun %8’ini oluşturmuyor!

Peki ekonomisi düzgün ülkelerde durum nedir? Peki bitcoin  neden tercih ediliyor ? Araştırmalara göre Amerikalıların büyük kesimi kripto parayı mantıklı görmüyor. Bunun başlıca sebi, para birimlerinin stabil oluşu ve enflasyondan etkilenmeyişi. Ancak bu konuda  özellikle +1 müşteri kâr gözüyle bakan pazarlama alanında uzman Amerikan şirketleri bu sektörü boş bırakmak istemiyor.

Jeff Klee, CheapAir’ın CEO’su şöyle açıklama yaptı:

2013 yılında kripto para ödemesini kabul etmeye başladık. O tarihten bu yana kripto parlar ile 15 milyon dolar değerinde uçuş sattık. Bitcoin’in yanı sıra Litecoin ve Dash ödemlerini de kabul ediyoruz. Bitcoin’i kabul eder etmez, bir anda farklı ülkelerdeki müşteriler bizimle ilgilenmeye başladı.

Bu veriler altında Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların sektörel ve vatandaş olarak sebep değil sonuç olduğunu söyleyebilir miyiz?

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ekonomisi Bozuk Ülkelerde Bitcoin Neden Tercih Ediliyor?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.