1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ekonominin patroniçesinden pazartesi günü kripto para gündemiyle toplantı çağrısı!

Ekonominin patroniçesinden pazartesi günü kripto para gündemiyle toplantı çağrısı!

Ekonominin patroniçesinden pazartesi günü kripto para gündemiyle toplantı çağrısı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Hazine ve Maliye Sekreter (Bakanı) Janet Yellen, pazartesi günü kripto para piyasaları gündemiyle ilgili önemli bir toplantıya başkanlık yapacak!


Ekonominin patroniçesinden pazartesi günü kripto para gündemiyle toplantı çağrısı!

ABD Hazine ve Maliye Sekreteri Janet Yellen, bir dönem önce FED (ABD Merkez Bankası) Başkanı görevini yürütmüştü. Akademi dünyasından politik dünyaya transfer olan Yellen, birçok üniversitede ekonomi alanında dersler verdi. Yellen, Nobel Ekonomi ödüllü meşhur iktisatçı George Akerlof ile evlidir. https://thedentallounge.com/ Yellen hali hazırda ABD ekonomisinin patroniçe unvanına sahip.

ABD Finansal Piyasalar Çalışma Grubu pazartesi günü Para Birimi Denetleme Ofisi ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu ile bir toplantı düzenleyecek. Toplantıya Janet Yellen başkanlık edecek. Toplantının ana gündem maddesi stabil coinler (istikrarlı coinler) olacak. Toplantıda stabil coinlerin yararları ve riskleri tartışılacak.

Stabil coinler; Bitcoin ve Ethereum gibi blockchain üzerinde işlem gören kripto paralardı. Stabil coinlerin diğer kripto paralardan temel farkları değerinin dolar gibi fiat paralara birebir sabitlenmesidir. En popüler stabil coinler; Tether (USDT) ve USD Coin (USDC).

Lütfen Bkz: Bank of America’dan muhteşem Bitcoin açılımı!

Yazının kaleme alındığı saatte Tether 61.9 milyar dolarlık piyasa büyüklüğü ile en büyük 3’üncü kripto para konumunda. USD Coin ise 26.59 milyar dolar ile 7’inci sırada yer alıyor. Ancak işlem hacmi bakımdan sıralamada bir numarada Bitcoin değil Tether bulunuyor.

Tether ve diğer stabil coinlerin piyasaya arz ettikleri coinler karşılığında dolar ya da likit varlığı karşılık olarak ayırması gerekiyor. Aksi takdirde olası bir şok durumda insanlar ellerindeki Tether ya da USDC’leri dolara çevirmek istediklerinde ciddi mağduriyetler yaşanabilir. Tether ve USC Coin’in karşılık olarak ayırdıkları dolar ve likit varlıkları denetleyen ciddi bir mekanizma yok. ABD’li denetçiler de stabil coinlerde yaşanacak olası bir krizin sistematik bir soruna dönüşebileceğini düşünüyor.

Ayrıca merkez bankaları özel kurumların kendi para birimlerine bağlı stabil coin çıkarmalarının kendi para politikalarını etkinsiz hale getirebileceklerini düşünüyor.

Yukarıda bahse konu olan tüm riskler pazartesi günü masaya yatırılacak. Alınacak kararlar kripto para ve Bitcoin piyasalarını da etkileyecektir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.