1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Dünyanın en ilginç mahkemesi: Bitcoin’in yaratıcısı Nakamoto’nun kimliği açıklanabilir!

Dünyanın en ilginç mahkemesi: Bitcoin’in yaratıcısı Nakamoto’nun kimliği açıklanabilir!

Dünyanın en ilginç mahkemesi: Bitcoin’in yaratıcısı Nakamoto’nun kimliği açıklanabilir!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Wall Street Journal’da bugün Paul Vigna tarafından kaleme alınan makalede Florida’da devam eden ilginç bir mahkemeden bahsediliyor. Mahkeme sonucunda Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği ortaya çıkabilir.  


Bitcoin’in yaratıcısı Nakamoto’nun kimliği açıklanabilir!

Bitcoin hakkında ilk yazılı metin 2008 yılında yayınlanan “Bitcoin: A peer to peer electronic cash system” başlıklı makale ve bu makale Satoshi Nakamoto imzası ile yayınlandı. İlk Bitcoin transferi ise 2009 yılında gerçekleşti. Bu yıllarda Bitcoin hakkında pek fazla kimse fikir sahibi değildi. İlk yıllarda Bitcoin network’ünü Satoshi Nakamoto’nun işlettiği ve madenciliğini kendi şahsi bilgisayarı üzerinden yaptığı ileri sürülüyor.

Bitcoin blockchain’indeki blokları takip eden araştırmacılar genesis block’lara ulaştılar ve tahminen bu blokları kazan kişinin, yani Satoshi Nakamoto’nun, 1 milyon adedi aşkın Bitcoin’i (64 milyar dolar) olduğu tahmin ediliyor.

Florida’daki mahkeme ise Kleiman ailesi ile Bitcoin SV’nin (BSV) yazılımcısı Craig Wright arasında geçiyor. David Kleiman hayatını kaybetti ve mirasçıları Kleiman’ın ortağı Wright’ı mahkemeye verdi.

Kleiman ve Wright ilk yıllarda Bitcoin madenciliği işi yapmıştı. Davacı taraf olan Kleiman ailesine göre David Kleiman’ın iş ortağı Craig Wright’ın kazılan Bitcoin’lerin yarısını Kleiman ailesine verilmesi gerekiyor.

Kleiman ve Wright davasına konu olan Bitcoin miktarı da 1 milyon adet civarında. Toplam 1 milyon adet ve üzeri sadece 1-2 kişinin Bitcoin’i olabilir ve onlardan birisi de Satoshi Nakamoto.

Craig Wright geçmiş dönemlerde gerçek Satoshi Nakamoto’nun kendisi olduğunu iddia etti. Ancak bu iddiayı kripto para piyasaları satın almadı. Kripto para piyasalarında Craig Wright’ın gerçek Nakamoto olmadığına dair inancında Wright’ın kötü şöhreti etkili oluyor. Artık piyasada şöyle bir algı oluştu: “Wright gerçek Nakamoto ise bizlere sahip olduğu Bitcoin cüzdanının bakiyesini göstersin, o zaman inanırız!”

Sonuç olarak Craig Wright Meksika çıkmazı ile karşı karşıya:

  • Gerçek Nakamoto olduğunu ispatlarsa Bitcoin’lerin yarısından olacak ve Kleiman ailesi Bitcoin’lerin yarısı hakkında hak iddia edecek.
  • Gerçek Nakamoto olduğunu ispatlayamaz ise “yalancılığı” teyit edilmiş olacak.

Kaynak

İlgili!

Satoshi Nakamoto kimdir? Bitcoin yapay zeka ürünü mü?

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.