1. Home
  2. Güncel Haber
  3. Dikkat! Dünyanın en saygın 3 ekonomisti Bitcoin hakkında ne yazdı?

Dikkat! Dünyanın en saygın 3 ekonomisti Bitcoin hakkında ne yazdı?

Dikkat! Dünyanın en saygın 3 ekonomisti Bitcoin hakkında ne yazdı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin finansal piyasaları kasıp kavuruyor! Ancak Nobel ödüllü ve saygın iktisatçılar, Bitcoin’e karşı geleneksel olarak mesafeli duruyor. Bu sefer böyle olmadı!


Bakın! Dünyanın en saygın 3 ekonomisti Bitcoin hakkında ne yazdı?

Dünyaca saygın 3 ekonomist, akademik camiada önemsenen bir dergide Bitcoin hakkında bir makale kaleme aldı. National Bureau of Economic Research (NBER)’te kaleme alınan makale, Dünya Bankası Baş ekonomisti Carmen Reinhart, yine Dünya Bankası ekonomistlerinden Clemens Graf von Luckner ve Harvard Üniversitesi profesörlerinden Kenneth Rogoff imzası ile çıktı.

Makale “Decrypting New Age International Capital Flows (Yeni Dönemin Uluslararası Sermeye Akımını Deşifre Etmek)” başlığı ile yayınlandı.

Çalışmada 4 yıllık süre zarfında Bitcoin üzerinden yapılan işlemler incelendi. Bitcoin blockchain’i üzerinde yapılan işlemlerden ziyade zincir dışı veriler üzerinde çalışıldı. .45 milyon Bitcoin işlemi analiz edildi. Bu işlemlerde Bitcoin, 135 farklı para birimine çevrildi.

Lütfen Bkz: Ünlülerden şok Bitcoin yorumları! BTC’nin geleceğine dair müthiş öngörüler

Yazarlar, ülke içi işlemler ve uluslararası sermaye hareketlerinde kripto para birimlerinin kullanıldığı “kripto aracı işlemlerin” tespitini sağlayan bir algoritma geliştirdi. Yani yazarlar, Bitcoin’in ödeme aracı olarak kullanılıp kullanılmadığını test etti. Sonuç olarak Bitcoin üzerinden yapılan işlemlerin %7-%8 arasında bir oranda fiat paralar cinsinden ödeme araçlı kullanıldığı belirtildi. Bu işlemlerden bir kısmı da uluslararası fon transferinde kullanıldı. Aşağıdaki haritada Bitcoin’in sermaye transferinde kullanıldığı 25 adet ana kanalı görüyoruz.

Dikkat! Dünyanın en saygın 3 ekonomisti Bitcoin hakkında ne yazdı?

Sonuç olarak yazarların elde ettiği bulgulara göre Bitcoin, sermaye transferlerinde ve ülke içi ödemelerde oldukça düşük seviyede kullanıldığı belirtildi. Genel olarak Bitcoin’in temel kullanım alanı diğer kripto paraların satın alınması. Yani yazarlara göre off-chain Bitcoin işlemlerinin ancak %7-%8’i reel ekonomide kullanılıyor.

Şu ana kadar önemli iktisatçılar Bitcoin’i ve kripto paraları değersiz ve kullanışsız olarak görüyorlardı. Geldiğimiz noktada %7’lik oranda reel bir kullanım alanının olduğunu kabul etmişler. Bitcoin konusunda en inatçı olan kesimde yavaş da olsa yelkenleri suya indirmeye başladılar.

Kaynak