1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Dijital Euro geliyor! Doların uykuları kaçacak!

Dijital Euro geliyor! Doların uykuları kaçacak!

Dijital Euro geliyor! Doların uykuları kaçacak!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dolardan sonra dış ticarette en çok kullanılan para birimi olan Euro, dijitalleşiyor. Avrupa Merkez Bankası bu konuda kararını verdi.


Dijital Euro geliyor! Doların uykuları kaçacak!

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) Dijital Euro’ya geçeceğini duyurdu. Duyurunun ardından para birimi olarak euroyu kullanan ülkelerin maliye bakanlarının oluşturduğu Eurogroup’un Başkanı Paschal Donohoe toplantıya gelerek ECB Yönetim Konseyini tebrik etti ve projeye tam desteğini dile getirdi.

Donohoe:

“Dijital euro hakkındaki raporumuzu yayınladığımızdan bu yana dokuz ay geçti. Bu süre içinde, daha fazla analiz gerçekleştirdik. Vatandaşlardan ve profesyonellerden çeşitli görüşler aldık ve cesaret verici sonuçlar aldığımız bazı deneyler yaptık. Tüm bu sonuçlar bizi vites yükseltmeye ve dijital euro projesini başlatmaya karar vermeye itti.”

Böylece merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) kervanına çok üyeli AB de katılmış oldu. AB içerisinde Euro’yu para birimi olarak kullanan 19 ülke var. Bu ülkeler: Avusturya, Belçika, Kıbrıs, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve İspanya.

Lütfen Bkz: Kripto paraları en çok kullanan ülkeler hangileri? Türkiye kaçıncı sırada?

Böylece en geniş CBDC hamlesi için adım adılmış oluyor.

Çin, Güney Kore ve Japonya da CBDC konusunda çalışmalara çok önceden başladı. ABD Merkez Bankasının (FED) dijital dolar konusunda ağırdan alması ülke içinde ciddi eleştirilere neden oluyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.