1. Home
  2. Güncel Haber
  3. Kripto paraları en çok kullanan ülkeler hangileri? Türkiye kaçıncı sırada?

Kripto paraları en çok kullanan ülkeler hangileri? Türkiye kaçıncı sırada?

Kripto paraları en çok kullanan ülkeler hangileri? Türkiye kaçıncı sırada?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto paralar oldukça dinamik piyasalar ve gün geçtikçe kripto para kullanımı yayılıyor ve genişliyor. Bitcoin ve kripto para kullanımında ülkelere göre dağılım nasıl? Cevabı bu haberimizde.


Kripto paraları en çok kullanan ülkeler hangileri? Türkiye kaçıncı sırada?

Bitcoin ve kripto para kullanımını ölçmenin farklı yöntemleri var. Ancak bu yöntemlere göre yapılan sıralamalar ciddi farklılıklar gösteriyor.

Bitcoin ve kripto para ATM sayısının ülkelere göre dağılımı ülkelerin Bitcoin ve kripto para kullanımını yansıtan bir gösterge olabilir. Sayısal sıralamaya baktığımızda Bitcoin ATM’sine en fazla sahip olan ülkenin açık ara ABD olduğunu görüyoruz. İkinci sırada Kanada ve üçüncü sırada ise İngiltere geliyor.

kripto paraları en çok kullanan ülkeler Kripto paraları en çok kullanan ülkeler hangileri? Türkiye kaçıncı sırada?

Ancak Yahoo Finance’in yayınladığı Bitcoin ve kripto para kullanımı, Bitcoin ATM sayısındaki dağılımdan oldukça farklı sonuçlar ortaya seriyor. Sıralamada %32 ile ilk sırada Nijerya yer alıyor. Yani dünyada Bitcoin ve kripto paraları en fazla kullanan toplum 200 milyonluk nüfusu ile Nijerya. Nijerya’yı ise sırasıyla Viatnam, Filipinler, Türkiye ve Peru takip ediyor. Listede ülkemiz 4’üncü sırada yer alıyor.

Lütfen Bkz: Sizce eToro’da ikinci çeyrekte en çok yatırım yapılan kripto para hangisi? Cevap Bitcoin değil!

Nigeria: 32%

Vietnam: 21%

Philippines: 20%

Turkey: 16%

Peru: 16%

Switzerland: 11%

India: 9%

China: 7%

U.S.: 6%

Germany: 5%

Japan: 4%

Bitcoin ATM sayısında açık ara birinci olan ABD ise Yahoo Finance’in paylaşmış olduğu dağılımda 9’uncu sırada yer alması dikkat çekiyor.

Türkiye’de yazının kaleme alındığı zaman diliminde 6 adet Bitcoin ATM’si bulunuyor. Bitcoin ATM’lerinin 4’i İstanbul, 1’i İzmir ve 1’i Antalya’da bulunuyor.

Kaynak