1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Defi Tahminleri: DeFi fırsatı 10 yılda bir gelir

Defi Tahminleri: DeFi fırsatı 10 yılda bir gelir

Defi Tahminleri: DeFi fırsatı 10 yılda bir gelir
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkezsiz finans alanı son bir ayda katlanarak büyüdü. Veriler, çoğu Ethereum’un olmak üzere, DeFi market cap değerinin 13 milyar doların üzerinde olduğunu gösteriyor. Yalnız altı ay önce bu değer yaklaşık 5 milyar dolar seviyesinde idi.

DeFi coin fırsatı devam ediyor mu? Bundan sonra ne olacak?

DeFi Pulse verileri DeFi’de kilitlenen kripto para miktarının 8 milyar dolar seviyesinde olduğunu gösteriyor. Yılın başında ise bu rakamın 700 milyon dolar civarında olduğunu unutmayalım. Yani son üç çeyrekte muazzam bir büyümeden bahsediyoruz.

Bunun anlamı şu. Yılın başında DeFi alanına yatırım yapanlar zengin oldu.

Ethereum DeFi alanında değeri on binler, hatta yüz binlerce kat artan coinler var.

DeFi dünyanın en iyi yatım aracı mı?

Peki, DeFi coin fırsatı devam ediyor mu? DeFi dünyanın en iyi yatırım aracı mı?

Gelin Messari eski üretim başkanı ve uzun zamandır Bitcoin ticareti yapan Qiao Wang bu konunda ne demiş birlikte bakalım.

Wang 9 Eylül’de attığı tweette diyor ki:

“Bir yatırımcı gözüyle bakıldığında, 2013 öncesi BTC ve 2015 öncesi ETH, hayatta bir kez çıkan, asimetrik fırsatlardı. 2021 öncesi DeFi de on yılda bir çıkacak bir fırsat (aksi ispatlanana kadar). Eğer ilk ikiyi kaçırdıysanız, sonuncuyu kaçırmayın.”

DeFi coin fırsatı konusunda Wang’ın tamamen yanlış söylediğini iddia edemeyiz.

DeFi’nin teknik ve teorik olarak bütün finansal sistemi kaplayacak büyüme potansiyelinin olduğu açık. Zaten Merkezsiz ekosistem bunu vadediyor. Herhangi merkeze bağlı olmadan, akıllı telefonu olan herkesin ulaşabileceği yakınlıkta.

Dahası, Gnosis’ten Eric Conner DeFi alanını bekleyen bir başka gelişmeden bahsediyor:

“Hayalet zincir hesaplamaları geliyor. Hala 50 milyar doların üzerinde market cap değerine sahip ve hiç kimsenin kullanmadığı zincirler var. Bunların hepsi DeFi uygulamaları tarafından yakalanacak.”

DeFi’nin önündeki engeller neler?

DeFi’nin yükselmeye dair bu kadar potansiyelinin olduğu doğru, ancak hiç de öyle durdurulamaz değil.

Öncelikle önünde duran en büyük engellerden birinin yüksek işletim ücreti olduğunu söylememiz gerekir. En üstteki Ethereum protokolleri ile işlem yapmak 10-20 dolara mal oluyor.

Ayrıca Ethereum blockchain, 13 saniyelik block zamanına ve düşük veri hızına sahip. Bu özellikleri ile Ethereum’un pek çok karmaşık finansal işlemle başa çıkabilecek durumda olmadığı düşüncesi var.

Son olarak, uzun vadede stablecoin ve diğer bazı finansal mekanizmalara tehdit oluşturabilecek regülasyon haberleri de, DeFi potansiyelini etkileyen unsurlardan biri.

İlgili: Kripto para nedir, nasıl alınır?

İlgili: Ethereum için karar anı

İlgili: Ethereum fiyat çöküşü

Kaynak