1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Death cross nedir?

Death cross nedir?

Death cross nedir?
0
koinmedya_telegram

Death Cross nedir? Death Cross (ölüm geçişi) boğa piyasasından ayı piyasasına geçişi simgeleyen teknik bir kavram olarak biliniyor. Ünlü yorumcu Josh Olszewicz, kripto para piyasası toplam değeri üzerinde gerçekleştirdiği analizinde kripto piyasasında death cross vurgusunda bulunuyor.


 Death Cross Nedir?

Finansal verilerde death cross, uzun dönemli düş trendinin fiyatlar üzerinde baskın hale gelmesi şeklinde yorumlanabilir. Teknik anlamda ölüm geçişi, kısa dönemli hareketli ortalama değerlerinin uzun dönemli hareketli ortalama değerlerini keserek aşağıya düşmesi olarak tanımlanabilir. Kısa dönemli hareketli ortalama için genelde 50 günlük hareketli ortalama (50MA) değerleri, uzun dönemli hareketli ortalama için 200 günlük hareketli ortalama (200MA) değerleri dikkate alınıyor. Death cross, 50MA’nın 200MA’yı keserek aşağı düşmesi durumudur.

 

Kripto para piyasalarının toplam değeri (Bitcoin dahil) üzerinden hesaplanan 200MA ve 50MA değerlerindeki değişimi aşağıda Josh Olszewicz’in grafiğinde görüyoruz. Kripto para piyasalarının toplam değeri, yazının kaleme alındığı saatte 218 milyar dolar. Bitcoin’in toplam piyasa değeri ise 146,5 milyar dolar.

“daisyturkiye”

Death cross nedir?

Geçtiğimiz Ağustos ayının sonunda 50 günlük hareketli ortalama (50MA) ve 21 günlük hareketli ortalamadan (21MA) hareketle Bitcoin’de death cross vurgusunda bulunulmuştur. Bu haberimizin içeriğine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Bitcoin’de ölüm geçişi alarmı

Yukarıdaki grafikte deathcross’un en son Haziran 2018 tarihinde gerçekleştiğini görüyoruz. Bu tarihten sonra kripto para piyasaları, “kripto kışı” olarak adlandırılan kriz dönemine girmişti.

Deathcross’un zıddı golden cross (altın geçişi) olarak bilinmektedir. Golden cross ise boğa sezonuna geçişi simgeleyen bir kavram. Golden cross’da 50MA, 200MA’yı keserek üste çıkıyor.

“daisyturkiye”

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: