1. Home
  2. İnceleme
  3. Güncel DACX borsası rehberi: DACX borsası nedir? Nasıl Çalışır

Güncel DACX borsası rehberi: DACX borsası nedir? Nasıl Çalışır

Güncel DACX  borsası rehberi: DACX  borsası nedir? Nasıl Çalışır
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

DACX bir kısaltma. DACX borsası bir kripto para borsasıdır. Açılımı ise “Digital Asset & Commodity Exchange”. Bunu Dijital Varlık ve Ticaret Borsası olarak çevirebiliriz.


DACX borsası nedir? Nasıl çalışıyor?

KÜRESEL REGÜLASYON UYUMLU TAKAS PLATFORMU

DACX Nedir

Kategoriler: Yapay Zekâ, Bankacılık, İşletme hizmetleri, Kripto paralar, Yatırım, Platform, Gayrimenkul, Akıllı Sözleşme

Londra merkezli bir fintech/blockchain startup’ı.

Dijital Varlık ve Ticaret Borsası; hem kurumsal sınıf hem de perakende müşteriler için ürün çözümleri ile verimli, güvenli ve uyumlu bir pazar sunmaya yönelik olarak optimize edilmiş yapay zekâ ve yüksek performanslı bilgi işlem teknolojisinden yararlanan bir platform.

Odak noktaları tüm varlık ve emtia türlerinin tokenizasyon ile parçalara/bölümlere ayrılması, her türlü yatırımcı için daha fazla katılım fırsatı sağlamak, ki bu da piyasalar için daha fazla likidite anlamına geliyor.

DACX borsası, küresel emtia ekonomisini yönlendirmek için sınırlı kaynakların yeniden kullanılmasını teşvik ederek fiziksel mallar ve dijital varlıklar arasındaki uçurum arasında bir köprü kurmayı amaçlıyor.

Gelişmiş güvenlik özelliklerini barındıran DACX borsası, şüpheli faaliyetleri ve güvenlik tehditlerini önlemek için gerçek zamanlı piyasa gözetiminde makine öğrenmesi, müşterileri için de KYC, AML ve AMM uygulaması kullanıyor.

(AMM, Anti Market Manipulation’ın kısaltması. Bu birim piyasanın işleyişine müdahale eden, manipülasyon içeren eylemleri önlemek için kurulmuş.)

Proje STO’ların yakın gelecekte listelenmesi hedefleriyle merkezi yönetim anlayışına sahip bir borsa olarak, mevcut ve gelecekteki regülasyon risklerini azaltmak sistemini buna göre hazırlamış.

Ekip, sınır ötesi ödemelerle ilgili test yapılması için GFIN’e (Global Financial Innovation Network) başvurmuş. DACX borsası  bu pilot uygulama için listeye girebilen 8 başarılı şirketten biri.

Bu girişimdeki amaçları DLT ve makine öğrenimini kullanarak tokenizasyon, akıllı sözleşmeler ve emanet sistemi (escrow) aracılığıyla çok para birimli ödemelerin, varlıkların ve malların sınır ötesi işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılmasını sağlamak.

DACX Nedir

Üstesinden Gelmeyi Hedefledikleri Problemler

Hırsızlık ve Hack’lenmeler

Kripto para birimlerinin başlangıcından beri, pazar zaman zaman müşteri fonlarının ve güveninin kaybedilmesiyle sonuçlanan pek çok güvenlik ihlalleri geçmişine şahit oldu.

Bu da ekosistemin büyümesine engel oldu.

Aşağıda, son 8 yılda yapılan hırsızlıkların/hack’lenmelerin bir listesi mevcut:

DACX borsası Güncel DACX borsası rehberi: DACX borsası nedir? Nasıl Çalışır

Zayıf Mimariler/ Yavaş Alım Satım Sistemi

Alış ve satışlarda kullanılan kötü uygulamalar, slipaj, sistemin aşırı yüklenmesi vs…

Fon Kaynaklarının Belirsizliği / Para Çekimlerindeki Sıkıntılar

Bitfinex örneğini hatırlayalım…

Borsa Sahiplerinin Açıklanmaması

Bazı sahtekâr borsalar üst düzey yöneticilerini açıklamıyor ve bunlar offshore üzerinden faaliyet gösteriyorlar. Bu da bir problem hâlinde sorumlulara ulaşılmasını engelliyor.

Manipülasyonlar

Örnek 1: 2010 Flash Crash

Örnek 2: 2012 LIBOR Scandal

Örnek 3: Bitcoin Flash Crash

Şu flood’ımı da okumak isteyebilirsiniz:

Ve bunlar gibi daha pek çok problemi çözmek isteyen bir proje DACX.

DACX borsası partnerleri

DACX Nedir

DACX borsası Güncel DACX borsası rehberi: DACX borsası nedir? Nasıl Çalışır

Özellikle Modulus’a dikkat ediniz. Finansal teknoloji altyapı sağlayıcısı. Bugüne kadar kimlere hizmet vermiş, bakalım:

The NASDAQ Stock Market, J.P. Morgan Chase, Bank of America, Credit Suisse, Barclays Capital, Goldman Sachs, Merrill Lynch, Fidelity, TD Ameritrade, Devon Energy, IBM, Microsoft, Yahoo!, Google, Cisco, Adobe, Ford Motor Company, SAS Institute, Rutgers University, University of Chicago, MIT, Oak Ridge National Laboratory, NASA

Alanında uzman bir ekip var. Biri de Boğaziçi Üniversitesi mezunu bir Türk. Tamamını görmek için TIKLAYINIZ.

Token Bilgileri

DACX borsası Güncel DACX borsası rehberi: DACX borsası nedir? Nasıl Çalışır

DACX 2020 ikinci çeyrekte Margin Trading‘e başlamayı hedefliyor. Dini hassasiyeti olan kişilerin bu durumu göz önünde bulundurması gerek.

Proje hakkında daha fazla bilgi için: Whitepaper burada.

Twitter’a giriş tarihleri Aralık 2018. Takipçi sayıları 8111.

Kripto Paralar ve Temel Analiz kitabımı incelemek veya almak için TIKLAYINIZ.

tags: