1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Coinbase üzerine bir inceleme: İkinci bir Lehman Brothers tehlikesi!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Coinbase üzerine bir inceleme: İkinci bir Lehman Brothers tehlikesi!

Coinbase üzerine bir inceleme: İkinci bir Lehman Brothers tehlikesi!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Coinbase’in 2’nci çeyrek karnesi açıklandı ve geliri beklentilerin üstünde. Oldukça büyüyen Coinbase, kripto para piyasaları için bir risk oluşturur mu?


Coinbase üzerine bir inceleme: İkinci bir Lehman Brothers tehlikesi!

2008 yılında yaşanan “Küresel Emlak Krizinde” yaşananları kısaca hatırlayalım. Bu dönemde ABD’de emlake dayalı varlıkların ve bir kısım finansal varlığın değerinde ciddi artışlar yaşandı. Sonrasında bu tip finansal varlıkların değerinde düşüşler yaşanınca emlak kredisi kullandıran bankalar ciddi bir krizin içerisine girdi. Krize giren ticari bankalar, dev yatırım bankalarının da bilançolarının bozulmasına neden oldu ve ekonomide zincirleme bir iflas furyası başladı. Bardağı taşıran son damla ise 15 Eylül 2008’de Lehman Brothers’ın iflasını ilan etmesi oldu ve bu tarih Küresel Emlak Krizinin başlangıç tarihi olarak sayılıyor.

Dev yatırım şirketleri teker teker iflasını açıklarken 2008 krizinde sıra Citi Bank’a geldi. Bu noktada ABD yönetimi devreye girdi. Citi Bank’ın iflas etmesi ABD finansal sisteminde ciddi zarara neden olabilirdi. Bu noktada FED, Citi Bank ve diğer büyükleri kurtarma kararı aldı. Bu dönemin ruhunu ise şu slogan özetliyor: “Too Big To Fail (Batmak için çok büyük)”. Bu sürecin ardından Bitcoin’in geleneksel finansal sisteme bir tepki olarak yaratıldığını hatırlatmakta yarar var.

Lütfen Bkz: Bitcoin ETF’ler 2021 yılında onaylanır mı?

2021 yılında kripto para piyasalarında yaşanan en önemli gelişmelerden birisi Coinbase Borsasının Nasdaq Borsası üzerinden halka arzı oldu. Coinbase (COIN), başarılı biçimde halka arz edildi ve yüklü miktarda fon toplamayı başardı. Coinbase’in halka arzı Bitcoin’in rekor kırdığı döneme denk gelince Coinbase, beklentilerin üzerinden piyasadan fon çekebildi.

Bitcoin, 2’nci çeyrekte değerini neredeyse yarı yarıya kaybetti. Bitcoin’deki değer kaybına rağmen Coinbase, 2. çeyrekte de gelirini arttırabildi. 2. çeyrekteki beklenti 1.85 milyar dolarken 2.2 milyar dolar açıklandı. Coinbase’in 2. çeyrek işlem hacmi ise neredeyse 0.5 trilyon dolar.

Artık kripto para piyasaları için Coinbase oldukça büyüdü ve tekel gücüne ulaştı. 3. çeyrekte Binance Borsasının birçok ülkede lisansını kaybetmesi Coinbase’in tekel gücünü daha da arttırdı.

Sonuç olarak merkezileşmeye ve otoriteye tepki olarak doğan Bitcoin ve kripto para piyasalarında Coinbase’in gittikçe tekelleşmesi piyasanın ruhuna ve felsefesine aykırı. Mt. Gox skandalının yaraları henüz sarılmamışken Coinbase, kripto para piyasalarının Lehman Brothers’ı olma tehlikesine sahip.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.