CNBC analisti Bitcoin/USD korelasyonunun yol haritasını çizdi

Bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD doları düşerken, bir süredir düşüş eğilimi gösteren Bitcoin, psikolojik 20.000 dolar seviyesini aşmış görünüyor. ABD doları zayıflayıp hisse senetleri yükseldikçe Bitcoin Cuma günü 20.000 doların üzerine çıkarak yükseldi. Bitcoin’in bu son hareketi, bu yıl çarpıcı bir ralli gören ABD dolarının hafif bir şekilde zayıflamasıyla tetiklendi. Kripto pazarları ayrıca, taraftarlarının blok zincirini daha verimli hale getireceğini söylediği Ethereum Merge adlındaki büyük bir ağ yükseltmesi bekliyor.

CNBC, Bitcoin ve USD ilişkisine dikkat çekti

ABD doları zayıflayıp hisse senetleri yükseldikçe Bitcoin Cuma günü 20.000 doların üzerine çıkarak yükseldi. Dünyanın en büyük kripto para birimi, bu hafta başında 19.000 doların altına ve Haziran ortasından bu yana en düşük seviyesine düştükten sonra en son %10 artışla 21.268.25 dolardan işlem gördü. Diğer dijital paralar de bir nebze yükseldi. Toplam kripto para piyasa değeri tekrar 1 trilyon doların üzerine çıktı.

BİTCOİN

Bitcoin için yükselen son dalga, bu yıl çarpıcı bir ralli gören ABD dolarının hafif bir şekilde zayıflamasıyla tetiklendi. Doların diğer para birimleri sepeti karşısındaki değerini ölçen ABD doları endeksi Cuma sabahı yaklaşık %1 düştü. ABD hisse senedi endeksleri Perşembe günü yüksek kapattı ve vadeli işlemler Cuma günü yükseldi. Bitcoin, hisse senedi endeksleri arttığında genellikle yükselen ABD pazarlarıyla yakından ilişkilidir. Bitcoin de dolar zayıfladığında yükselme eğilimindedir.

Bitcoin, Haziran ayından bu yana yaklaşık 18.000 ila 24.000 dolar arasında işlem görüyor ve bu modeli kıramadı. Kripto borsası Luno’da kurumsal gelişim ve uluslararası başkan yardımcısı Vijay Ayyar, Cuma günkü rallinin 22.500 ila 23.000 dolar arasında bir “düşüş testi” olabileceğini söyledi. Ayyar, “Dolayısıyla, bu seviyeyi inandırıcı bir şekilde kırmadıkça ve yukarıda kapanmadıkça, bunun daha değişken ve aşağı yönlü bir düşüş rallisi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bitcoin bu yıl hırpalandı ve Federal Rezerv, kripto para birimleri gibi riskli varlıkların parıltısını alarak agresif bir şekilde faiz oranlarını yükselttiği için Kasım ayında görülen rekor seviyesinden %60’tan fazla düştü. Kripto piyasası, başarısız projeler ve sektöre yayılan yüksek profilli iflaslardan da etkilendi.

Ethereum ‘birleşmesi’ de odakta

Kripto pazarları, savunucuların blok zincirini daha verimli hale getireceğini söylediği birleştirme adı verilen Ethereum’a büyük bir ağ yükseltmesi bekliyor. Birleşmenin Eylül ayı ortasına kadar tamamlanması bekleniyor. Etkinliğin başlangıcında, Ethereum’un yerel tokeni olan Etherin fiyatı, Bitcoin’i çok geride bıraktı. Mali piyasalar da gelecek hafta ABD Tüketici Fiyat Endeksi açıklandığında enflasyonun soğumasını bekliyor. Ayrıca yatırımcılar, Fed’in faiz artırım yolu ile ilgili sinyalleri de takip ediyor.

BİTCOİN


Perşembe günü, Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonla mücadeleye “güçlü bir şekilde bağlı” olduğunu ve daha fazla faiz artırımının gelebileceğini öne sürdü. Japon kripto borsası Bitbank’ın kripto piyasası analisti Yuya Hasegawa, enflasyonun soğuması ve Ethereum birleşmesiyle ilgili beklentiyle, Bitcoin’in 22.000 $ seviyesini test edebileceğini söyledi, ancak aynı zamanda bir uyarıda bulundu. Hasegawa Cuma günkü notunda, “Başkan Powell da dahil olmak üzere bazı Fed üyelerinin bu hafta söyledikleri göz önüne alındığında, çok fazla iyimserlik tehlikeli olabilir” dedi.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
CNBC analisti Bitcoin/USD korelasyonunun yol haritasını çizdi
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.