Loading...
btc
BTC
0.25%
Bitcoin
64.069,30 USDT
eth
ETH
1.19%
Ethereum
3.042,37 USDT
bch
BCH
1.16%
Bitcoin Cash
485,20 USDT
xrp
XRP
1.34%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
0.68%
Litecoin
77,88 USDT
bnb
BNB
-0.93%
Binance Coin
547,99 USDT
sol
SOL
-0.16%
Solana
138,22 USDT
avax
AVAX
5.08%
Avalanche
35,62 USDT
ada
ADA
2.33%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
2.5%
Poladot
6,55 USDT
doge
DOGE
-0.36%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
3.21%
Shiba Inu
0,00 USDT

CNBC Bitcoin satın al işareti veren metriği açıkladı!

2023 Bitcoin rallisini bilen analist 3 büyük kripto için hedef verdi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yakından izlenen bir Bitcoin metriği, tarihsel olarak büyük kazançlara yol açan bir satın alma sinyali veriyor. Madencilik hash oranına ilişkin son teknik sinyallere inanılırsa, Bitcoin büyük kazançlar için hazır olabilir. Çeşitli şekillerde incelenen hash oranı, kripto yatırımcıları tarafından piyasanın ne zaman dibe vurabileceğini anlamaya çalışmak için kullanılır. Bir analiste göre, “karma şeritler” olarak bilinen bir gösterge, yakın zamanda bir “satın alma sinyali” verdi.

Son teknik sinyallere inanılırsa, Bitcoin büyük kazançlar için hazır olabilir

Yatırımcılar, kripto para birimi Kasım ayında ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 69.000 dolardan değerinin %60’ından fazlasını kaybettiğinden beri Bitcoin için bir dip arıyorlar. Madenciler, karmaşık matematiksel bulmacaları çözmek için son derece uzmanlaşmış ve yoğun güç kullanan bilgisayarlar kullanarak Bitcoin ağındaki işlemleri doğrular. Çabaları için Bitcoin ile ödüllendirilirler. Daha fazla Bitcoin madenciliği yapıldıkça bu bulmacaları çözmek daha da zorlaşıyor.

Bitcoin

Piyasa çöküşleri sırasında, düşük bir Bitcoin fiyatı, birçok madencinin faaliyetlerine devam etmesini kârsız hale getirebilir. Daha sonra ayakta kalmak için biraz Bitcoin satıyorlar. Ama aynı zamanda paradan tasarruf etmek için madencilik teçhizatlarını da kapatıyorlar. Bu, en son piyasa çöküşünde oldu. Bu durum Bitcoin madenciliği için kullanılan bir hesaplama gücü ölçüsü olan “hash oranı” ile gösterilebilir. Pazarın gerçekten satılmaya başladığı Mayıs ortasından bu yana, 30 günlük ortalama hash oranı (aylık ortalama değer) %7’den fazla düştü ve bir noktada %10’luk bir düşüş gördü. Bu, madencilerin makinelerini kapattığının sinyalini verdi.

Çeşitli şekillerde incelenen hash oranı, kripto yatırımcıları tarafından piyasanın ne zaman dibe vurabileceğini anlamaya çalışmak için kullanılır, çünkü kapitülasyon ve madencilerin sarsılması genellikle bir Bitcoin döngüsünün geç aşamasıyla ilişkilendirilir. CoinShares dijital varlık analisti Matthew Kimmell, “Tarihsel olarak konuşursak, madencilik piyasasındaki kapitülasyon genel piyasa dipleriyle güçlü bir şekilde örtüşme eğiliminde” dedi.

Bitcoin

Hash oranı ve satın alma sinyali

Bunu takiben, nicel kripto fonu Capriole Investments’ın kurucusu Charles Edwards, Bitcoin için satın alma fırsatlarını belirlemek için 2019’da “hash şeritleri” fikrini ortaya attı. Hash oranı için 30 günlük hareketli ortalama, 60 günlük hareketli ortalamanın altına düştüğünde, buna düşüş eğilimi denir ve madencilerin makineleri kapattığını gösterir. Genellikle satış bu olaylarla ilişkilidir. Daha fazla madenci piyasadan çekildikçe, daha az rekabet olduğu için Bitcoin madenciliğinin zorluğu azalır.

Azalan rekabet nedeniyle, daha fazla madenci piyasaya yeniden girebilir ve bir toparlanma meydana gelebilir. Edwards, CNBC’ye “Bu ‘kapitülasyonlar’ ekosistemdeki madenciler için acı verici olaylar” dedi. Ancak Edwards’ın yöntemini kullanarak, hash oranı için 30 günlük hareketli ortalama, 60 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktığında, madenci kapitülasyonunun en kötüsü sona erme eğilimindedir. Bu, Bitcoin’in 10 günlük hareketli ortalama fiyatının 20 günlük hareketli ortalama fiyatın üzerine çıkmasıyla birlikte gerçekleştiğinde, Edwards’a göre bir “satın alma sinyali” yanıp sönüyor.

Bu haçların Cumartesi günü meydana geldiğini söyledi. Edwards’a göre, geçmişte bu noktalarda Bitcoin satın almak, kripto para birimini ne kadar süreyle tuttuğunuza bağlı olarak güçlü getiriler sağlardı. Örneğin, Ağustos 2016’nın satın alma sinyalinde bitcoin satın almak, Bitcoin’in yeni bir rekor seviyeye ulaştığı Aralık 2018’in zirvesinde tutulursa, yatırımcıya %3.000’den fazla getiri sağlayacaktır.

Bitcoin

Daha yakın zamanlarda, Ağustos 2021’deki son satın alma sinyali sırasında satın alma, Bitcoin Kasım 2021 rekor seviyesinde satılsaydı %50’den fazla getiri sağlayacaktı. Edwards, “2019’da büyük Bitcoin madenciliği kapitülasyonunun ne zaman gerçekleştiğini belirlemenin bir yolu olarak Hash Ribbons’u yarattım, bu olaylardan kurtarma devam ettiğinde, bunlar genellikle büyük Bitcoin fiyat diplerini işaretler. Tarihsel olarak, bunlar inanılmaz getirilerle Bitcoin’e tahsis etmek için harika zamanlardı” dedi.

Satın alma sinyallerinin mantığı

CoinShares’ten Kimmell, satın alma sinyalinin arkasındaki mantığın, eğer Bitcoin fiyatı “yüksek bir fiyat artışı döneminden önce hash oranını istikrarlı bir şekilde geride bırakma eğilimindeyse, o zaman hash oranı geçişi için 30 günlük hareketli ortalama ile işaretlenen hash oranında trend bir toparlanma” olduğunu söyledi. 60 günlük hareketli ortalamanın üzerinde, “Bitcoin fiyatındaki toparlanmanın çoktan başladığı anlamına gelebilir” dedi. Analist “Bu metriğe yalnızca bir yatırım kararı vermek için güvenmemek gerektiğini düşünüyorum, ancak bir dizi başka metrik ve nitel kanıtlarla birleştiğinde kesinlikle yardımcı olabilir” diye ekledi.

CoinShares, hash oranı ile Bitcoin fiyatı arasındaki ilişkiyi göstermek için bir grafik oluşturdu. Ve grafik, Bitcoin fiyatı yükseldikçe “altına hücum”un olduğu ve fiyat düştükçe müteakip bir envanter akışı ve madencilerin sallandığı alanlara bölünmüştür. CNBC’ye sağlanan bir çizelgede CoinShares, piyasanın şu anda tipik olarak yeniden dengeleme ve fiyatlarda bir ralliden önce gelen sallanma döneminde olduğunu öne sürüyor. Şu anda, grafiğe göre, Bitcoin fiyat çizgisi hash oranının altında.

Bitcoin

Analiste göre bu, dibin yakın olduğuna işaret edebilir

Analist Kimmel “Madencilik döngüsünün en sık kapitülasyonun gerçekleştiği aşamada olduğumuza dair kanıtlar var. İkincil olarak, eğer önceki döngüler tahmin gücü taşıyorsa, o zaman evet, Bitcoin fiyatı istikrarlı bir şekilde hash oranını aşan bir yüksek fiyat artışı döneminden önce gelebilir, ”dedi.

Kripto borsası Luno’da kurumsal gelişim ve uluslararası başkan yardımcısı Vijay Ayyar da benzer bir görüşe sahip. Ayyar “Önceki aylardaki olaylar göz önüne alındığında, geniş kapitülasyon işaretleri gördüğümüzü düşünüyorum. Bu nedenle, büyük olasılıkla bir dibin oluşumunun başlangıcına sahip olabiliriz. Ayyar, genellikle bitcoin birikimi gösteren bir bütün için bir aralıkta konsolide olur, ki bu da görebileceğimiz şeydir” dedi.

Mevcut küresel ekonomi, önceki kripto para birimi döngülerine göre çok farklı bir durumda. Küresel çapta yaygın bir enflasyon ve yükselen faiz oranları var, bunlar daha önce olmayan yönler. ABD hisse senetleri ve özellikle Bitcoin’in yakından ilişkili olduğu Nasdaq gibi risk varlıkları bu yıl büyük bir satış gördü. Ayyar, “Tabii tüm bunlar hala tarihsel benzerliklere dayanıyor ve farklı bir makro ortamdayız” dedi.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.