1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Çin’den kriptoya darbe üstüne darbe!

Çin’den kriptoya darbe üstüne darbe!

Çin’den kriptoya darbe üstüne darbe!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Çin hükümeti kripto paralar üzerindeki baskıyı artırdı. Bu hafta Çin’den gelen haberler piyasayı kırmızıya boyadı. Detaylar haberimizde.

Çin’den kriptoya darbe üstüne darbe

Haftaya düşüşle başlayan kripto para birimlerinde yön aşağı doğru devam ediyor. Çin’den gelen haberler kripto piyasaları alt üst etti. Bitcoin 31,225 dolara kadar geriledikten sonra bir miktar toparlandı. Yazım anında 32,648 dolardan işlem görüyor.

Ethereum’da kayıp devam ediyor. Ethereum uzun bir süre sonra 2,000 doların altına geriledi. Günlük %3,55 kayıpla 1,941 dolardan işlem görüyor. Ether’deki haftalık kayıp %25.

Dogecoin ve XRP salı günü büyük bir kayıp yaşadı. Dogecoin 0,2008 dolara gerilerken düne göre %20 değer kaybetti. XRP ise 0,6164 dolardan işlem görüyor.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Piyasanın kırmızıya boyanmasının arkasındaki en büyük neden bilindiği gibi Çin. Çin’den gelen baskılılar uzun süredir kripto piyasaların kabusu oldu.

Uzun zamandır kripto paraların kullanımını engellemek için olağan üstü bir çaba gösteren Çin hükümeti bu hafta baskının seviyesini artırdı. Çin Halk Bankası pazartesi günü yaptığı açıklamada, Jack Ma’nın Ant Group’u tarafından işletilen ve yaygın olarak kullanılan çevrimiçi ödeme platformu Alipay’i ve beş büyük borç vereni çağırarak, kripto para birimleri konusunda uyardığını belirtti. Alipay’ın uyarıya olumlu cevap verdiği ve platformundaki kripto işlemlerine karşı soruşturmaları hızlandırma sözü verdiği ifade ediliyor.

Çin Merkez Bankası yaptığı açıklamada kripto para ticaretini spekülatif bir faaliyet olarak değerlendirdi ve kara para aklama riski olduğunu ifade etti.

Yine dünyanın en büyük 3. bankası olan Çin Ziraat Bankası, kripto para ticareti yapan müşterilerinin hesaplarını askıya alacağını açıkladı. Aynı zamanda ülkede kripto madenciliğine getirilen yasakların ardın madenlerde operasyonlar durduruldu.

Tüm bu gelişmelerin ardından Çin’de kripto faaliyetleri önemli yaralar aldı. Bu gelişmeleri olumlu olarak değerlendirenlerin sayısı da az değil. Bazı kripto analistleri kripto paraların Çin’den uzaklaşmasının ve özellikle ABD ve Avrupa’da kabul görmesinin daha olumlu sonuçlara yol açacağını belirtiyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.